Aktualitet23 Maj 2024, 12:50

"Nuk kam frikë nga askush"/ Kreu i ILD-së merr zemër nga Dumani: Nuk intimidohem nga politika, kjo është puna e saj

Shkruar nga Pamfleti

"Nuk kam frikë nga askush"/ Kreu i ILD-së merr zemër

Pavarësia e gjyqësorit është shndërruar në fokusin kryesor të retorikës politike! Pas deklaratës së kreut të SPAK, Altin Dumani, edhe kreu i Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë, Artur Metani tha se nuk intimidohet aspak nga politika.

“Nuk kam asnjë ndjesi intimidimi nga politika, sepse roli i politikës është që të sjellin shqetësimet e qytetarëve për reformat që kam marrë vet dhe për këtë arsye i kam kërkuar Komisionit të Ligjeve, që marrëdhënia jonë duhet të jetë me permanente, jo të vij 1 herë në vit këtu”, tha kreu i ILD.

Ai shtoi se ILD nuk duhet të shihet si mjet shantazhi për magjistratët dhe për të ky është thelbi i filozofisë së punës së tyre. Gjithashtu, në fjalën e tij të Komisioneve i Ligjeve, Metani tha se Kuvendi duhet të luajë një rol më të rëndësishëm në konsolidimin e Reformës në Drejtësisë.

kreu i ild dumani politike