Aktualitet18 Prill 2024, 08:06

“Tarallak do të më fusësh në burg”/ Duma analizon gjuhën e Ilir Metës ndaj SPAK: S’ka ndodhur kurrë një nivel i tillë komunikimi!

Shkruar nga Pamfleti
“Tarallak do të më fusësh në burg”/ Duma
Grida Duma

Grida Duma ka analizuar gjuhën e Metës kundër SPAK dhe shprehet se një nivel i tillë komunikimi midis një kreu partie dhe një kreu të një institucioni të drejtësisë nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Mbrëmjen e djeshme në “Top Story” është folur për sjelljen dhe deklaratat që Ilir Meta ka bërë kundrejt kreut të SPAK Altin Dumanit.

Kreu i Partisë së Lirisë iu drejtua Dumanit me ofendime si “ tarallak, injorant etj. Grida Duma ka analizuar gjuhën e Metës kundër SPAK dhe shprehet se një nivel i tillë komunikimi midis një kreu partie dhe një kreu të një institucioni të drejtësisë nuk ka ndodhur kurrë më parë.

Deklaratat, konferencat për shtyp, daljet publike të Ilir Metës kanë tërhequr vëmendjen, analizën, kërshërinë dhe çudinë e opinionit mbarëpublik. Ka pasur shumë ndërkallje në analizat në prime time-t politike ndërvite që konceptohet që Ilir Meta bashkë me partinë e tij dukej sikur tandemat në shumë sisteme i kishte deri diku të paprekshme.

Ka pasur momente të vendosura në fokus Ilir Meta nga ndërkombëtarët që lexoheshin nga simbolika më të ndryshmet, një çast kur ish-ambasadorja amerikane Yuri Kim e ftoi në Pallatin e Brigadave ndërsa festohej dita kombëtare e Amerikës, pati një lëvizje tjetër në analiza ku konceptohej që Ilir Meta i stabilizioi marrëdhëniet me ndërkombëtarët, sidomos me SHBA-të gjatë një presidence shumë agresive të tijën.

Çfarë ka ndodhur në Partinë e Lirisë dikur LSI, çfarë ka ndodhur në familjen e tij e cila edhe sot duket që publikisht dhe simbolikisht ka treguar që nuk qëndron në të njëjtën linjë me dorëheqjet brenda Partisë së Lirisë, me Ilir Metën që ditë pas dite nuk e ul rinimin  e akuzave dhe goditjeve, por e ka ngritur në një nivel që në nivelin publik të tillë ndërinstitucional midis një kreu partie dhe një kreu të një sistemi të drejtësisë duket sikur nuk ka ndodhur kurrë”, shprehet Grida Duma.