Aktualitet18 Maj 2024, 22:32

Temperatura deri 30 gradë celsius/ Rikthehet rëra Sahariane në vend, disa qytete mbulohen nga pluhuri!

Shkruar nga Pamfleti

Temperatura deri 30 gradë celsius/ Rikthehet rëra Sahariane në

Rëra e Saharasë është rikthyer sërish në vendin tonë dhe ka prekur disa qytete, ndërsa temperaturat kanë prekur 30 gradë C. Tirana prej disa ditësh është mbuluar nga grimcat e rërës afrikane.

Gjithashtu prej dy ditësh një pjesë e fushës së Maliqit por dhe zona të fushës së Korçës janë mbuluar nga pluhur rëre. Fenomeni përsëritet për të disfatën herë në vendin tonë.

Sipas specialistëve lokalë të fushës të meteorologjisë mësohet se situata e krijuar ka ardhur për shkak të rërës së Saharasë.

Rëra e Saharasë është një fenomen atmosferik që ndodh kur erërat e forta transportojnë grimca të vogla të rërës nga Saharaja në rajone të tjera të botës.