Bota28 Maj 2024, 08:20

A e ka kaluar Netanyahu vijën e kuqe të Biden për sulmet ndaj Rafah?

Shkruar nga Pamfleti
A e ka kaluar Netanyahu vijën e kuqe të Biden për sulmet
Biden dhe Netanyahu

Duke i dhënë Netanyahut këtë ultimatum në maj, Biden vendosi një vijë të kuqe për veprimet e Izraelit në Gaza.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka deklaruar në fillim të këtij muaji se ai do të ndalonte të dërgonte armë amerikane në Izrael nëse pushtohet Rafah.

Biden tha se armët e dërguara, Izraeli i ka përdorur për të vrarë civilë në Gaza.

“E bëra të qartë se... nëse ata shkojnë në Rafah, unë nuk do të furnizoj armët që janë përdorur historikisht për t'u marrë me Rafahun, për t'u marrë me qytetet që merren me atë problem”, u shpreh Biden.

Më tej, presidenti i SHBA u shpreh se ia ka bërë të qartë Netanyahut se nuk do të ketë mbështetjen e SHBA nëse sulmojnë qendrat e populluara.

“Unë ia kam bërë të qartë Netanyahut dhe kabinetit të luftës: ata nuk do të marrin mbështetjen tonë, nëse në fakt ata shkojnë në këto qendra të popullsisë”, tha Biden.

Duke i dhënë Netanyahut këtë ultimatum në maj, Biden vendosi një vijë të kuqe për veprimet e Izraelit në Gaza.

Sulmi vdekjeprurës

Sulmi i Izraelit në një kamp zhvendosjeje në Rafah të dielën vrau të paktën 45 njerëz dhe plagosi 200 të tjerë. Ky është ndër sulmet më vdekjeprurëse të ushtrisë izraelite në qytetin më jugor të Gazës që kur Izraeli filloi  operacionin e tij atje më 7 maj .

Komentet e SHBA për sulmet

Biden ende nuk ka komentuar publikisht për grevën e së dielës. Një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA tha se sulmi ishte "zemërthyer", dhe se SHBA po "angazhohej në mënyrë aktive" me Izraelin për të përcaktuar se çfarë ndodhi. Por zëdhënësi tha gjithashtu se "Izraeli ka të drejtë të ndjekë Hamasin."

SHBA-ja ka mbështetur përpjekjet e Izraelit për të ndjekur Hamasin, ndërsa paralajmëroi kundër një pushtimi të Rafahut, i cili do të çonte në viktima të shumta civile. Në javët e fundit, ndihmësi i lartë i Bidenit për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, angazhoi zyrtarë izraelitë, përfshirë Netanyahun, duke theksuar pozicionin e SHBA-së. Sullivan tha se kishte zbuluar "përpunime" të planit të Izraelit Rafah, i cili ai tha se tani ishte më "i synuar dhe i kufizuar" në shkallë.

Javën e kaluar, ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant tha se Izraeli do të zgjerojë operacionin e tij tokësor në Rafah. Pas takimit me Sullivan, ai tha: "Unë theksova për detyrën e Izraelit për të zgjeruar operacionin tokësor në Rafah, për të çmontuar Hamasin dhe për të kthyer të rrëmbyerit".

Protesta globale

Sulmi në kampin Rafah, i cili vrau dhe plagosi shumë gra dhe fëmijë, ka ndezur një protestë globale në rritje. OKB-ja po mban një seancë urgjente për sulmin të martën – duke shtuar presionin e paprecedentë mbi Izraelin mbi ofensivën e tij në Gaza dhe mbi aleatin e tij të vendosur, Shtetet e Bashkuara.

Spanja, Norvegjia dhe Irlanda do të njohin zyrtarisht një shtet palestinez sot, duke shkaktuar një reagim të zemëruar nga qeveria izraelite.

Rreth 10,000 njerëz u mblodhën pranë ambasadës izraelite në kryeqytetin francez për të denoncuar bombardimin. Turma mbante flamuj palestinezë dhe pankarta që në to shkruhej: “Mos vrisni një fëmijë, as izraelit dhe as palestinez”, “Ndaloni bombardimet, liri për Palestinën”, “Ne jemi fëmijët e Rafah”, “Rafa, Gaza, ne jemi me ju” e kështu me radhë.

netanyahu biden vija e kuqe sulme rafah