Bota11 Qershor 2023, 17:39

Akuzat ndaj Trump/ Kongresmeni demokrat thirrje Prokurorit Special: Urgjent të hetohet dhe Biden!

Shkruar nga Pamfleti

Akuzat ndaj Trump/ Kongresmeni demokrat thirrje Prokurorit Special: Urgjent

Deputeti i Nju Jorkut Dan Goldman, i cili shërbeu si këshilltar demokrat në gjyqin e parë të shkarkimit të Presidentit Donald Trump, i ka kërkuar Prokurorit special që hetojë në mënyrë urgjente dhe të shpejtë edhe çështjen e dokumenteve të klasifikuara nga presidenti aktual, Joe Biden.

"Është shumë e rëndësishme që Prokurori special të bëjë një hetim të plotë për të përcaktuar nëse Presidenti Biden fshehu me dashje informacionin e klasifikuar dhe nëse e dinte se ai po e bënte një gjë të tillë", tha Goldman Dana Bash për CNN, në lidhje me hetimin ndaj dokumente të gjetura në shtëpinë e Bidenit dhe zyrën e tij private.

Goldman gjithashtu kundërshtoi argumentet e Kryetarit të Gjyqësorit të Dhomës së Përfaqësuesve, Jim Jordan, i cili tha se ndjekja penale e Trump ishte politike. Demokrati i Nju Jorkut sugjeroi se një "dallim kritik" midis rasteve të Trump dhe Biden ishte mungesa e provave që tregonin se presidenti aktual "me vetëdije dhe qëllim" mbante informacionin sekret.

Ai bëri një dallim të ngjashëm midis rastit të Trump dhe atyre të ish-zëvendëspresidentit Mike Pence dhe ish-sekretares së shtetit Hillary Clinton.

"Ata njoftuan menjëherë autoritetet dhe i kthyen ato. Ky është dallimi kritik këtu që z. Jordan dëshiron të injorojë dhe të gjithë republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve duan të injorojnë me sjelljen e tyre", shtoi ai.

hetimet shba dokumentet sekret biden