Bota14 Prill 2023, 15:56

Akuzohet se nxori dokumentet sekrete të Pentagonit, 21-vjeçari pritet të dalë sot para gjykatës

Shkruar nga Pamfleti

Akuzohet se nxori dokumentet sekrete të Pentagonit, 21-vjeçari

Anëtari i gardës kombëtare ajrore të Massachusetts, 21-vjeçari, Jack Teixeira i cili nxori dokumentet sekrete të Pentagonit do të bëjë paraqitjen e tij të parë në një gjykatë federale të Bostonit sot, pas arrestimit të tij dje në North Dighton, Massachusetts, nga disa agjentë të FBI-së.

Pentagoni i ka etiketuar rrjedhjet si një "veprim të qëllimshëm, kriminal". Ndërkohë, avokati amerikan Merrick Garland tha se Teixeira përballet me akuzat “Vjedhje, mbajtje dhe transmetim të paautorizuar të informacionit të klasifikuar të mbrojtjes kombëtare”.

Garland sugjeron që Teixeira mund të përballet me akuza sipas Aktit të Spiunazhit, në të cilin përshkruhet se çdo akuzë mund të dënohet deri në 10 vjet burg.

Rrjedhjet besohet se kanë filluar në Discord, një platformë e njohur e mediave sociale në komunitetin e lojërave. Grupi i bisedës Discord, pjesë e të cilit pretendohet se është Teixeira, Thug Shaker Central, përfshin 20 deri në 30 të rinj dhe adoleshentë që postojnë rreth armëve, memeve raciste dhe lojërave video. Sipas anëtarëve të grupit, dokumentet u shpërndanë në një përpjekje të dukshme për t'i bërë përshtypje grupit.

Teixeira ishte në krahun e 102-të të inteligjencës së gardës kombëtare ajrore të Massachusetts dhe kishte titullin e detyrës "udhëtar i sistemeve të transportit kibernetik", i cili përfshinte mbajtjen funksionale të internetit në bazat ajrore.

pentagoni 21-vjeçari gjykatë