Bota 4 Prill 2023, 20:17

Arrestimi i Trump, reagon Shtëpia e Bardhë: Zhvillimet në Manhatan nuk janë në fokus të Biden

Shkruar nga Pamfleti

Arrestimi i Trump, reagon Shtëpia e Bardhë: Zhvillimet në

Presidenti Joe Biden është i vetëdijshëm për akuzën e paraardhësit të tij dhe do ta kuptojë "qartësisht" lajmin, por kjo situatë "nuk është fokusi i tij", raportoi Shtëpia e Bardhë.

“Shikoni, presidenti do të përqendrohet te populli amerikan siç bën çdo ditë. Kjo nuk është diçka që është në fokus për të. Ai do të fokusohet në gjëra të tilla si sigurimi që ne të vazhdojmë të ulim çmimet për popullin amerikan", tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë Karine Jean-Pierre, për CNN.

“Sigurisht, kjo po shfaqet në shumë prej rrjeteve këtu në baza ditore për orë e orë të tëra, kështu që padyshim, ai do të kapë një pjesë të lajmeve kur të ketë një moment për të kapur lajmet e ditës, por kjo nuk është fokusi i tij për sot”, shtoi ajo.

Biden do të takohet me Këshillin e tij të Këshilltarëve për Shkencën dhe Teknologjinë këtë pasdite për një bisedë mbi inteligjencën artificiale, ndërsa akuza e ish-presidentit Trump po zhvillohet në Manhattan.

Jean-Pierre nuk pranoi të komentonte mbi specifikat e çështjes, por përsëriti se Bidenit "nuk u dha kokën lart" për aktakuzën dhe u informua nga shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë Jeff Zients mbi zhvillimet siç u raportuan në media.

Biden ka refuzuar në mënyrë të përsëritur të komentojë mbi rastin, por në një deklaratë për CNN në Minesota, ai tha se ka besim në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut dhe u përgjigj pozitivisht kur u pyet nëse ka besim në sistemin ligjor.

arrestim trump shtepia e bardhe biden