Bota12 Qershor 2023, 12:00

Berlusconi, një ikonë famëkeqe!

Shkruar nga Pamfleti
Berlusconi, një ikonë famëkeqe!
Silvio Berlusconi

Me flokët e tij të errët dhe me skandale të egra, Silvio Berlusconi u dallua menjëherë dhe kultivoi një personalitet më të madh se jeta.

Ai gjithashtu u bë i famshëm për sensin e tij të dyshimtë të humorit pas një sërë gafash të profilit të lartë. Në një rast, ai sugjeroi se një eurodeputet gjerman do të ishte bërë një roje e mirë e kampit të përqendrimit - dhe në një rast tjetër, pretendoi se Musolini ishte në të vërtetë një udhëheqës i mirë.

Ai i hodhi poshtë këto deklarata si shaka.

Megjithatë, ai ishte gjithashtu një mik prej kohësh i Vladimir Putinit dhe fajësoi Ukrainën për pushtimin e Rusisë, kur qeveria e tij ishte fuqishëm pas Kievit.

Është ndoshta përfshirja e tij në pothuajse çdo aspekt të jetës italiane që zemëroi më shumë kritikët e tij - veçanërisht perandorinë e tij mediatike, e cila, thonë shumë, i dha atij një avantazh të padrejtë në zgjedhje.

Italianët e shumtë që votuan për të menduan se suksesi i tij si një manjat biznesi ishte dëshmi e aftësive të tij, një arsye pse ai duhet të drejtonte vendin.

Vetë Berlusconi hodhi poshtë pretendimet se përzierja e biznesit dhe politikës kishte qenë më e dobishme për të personalisht sesa për Italinë në tërësi.

“Nëse duke u kujdesur për interesat e secilit kujdesem edhe për të miat, nuk mund të flitet për konflikt interesi”, deklaroi ai.

Festat Bunga-bunga 

Përtej politikës, Berlusconi bëri bujë për jetën e tij private, e cila shpesh ishte shumë publike.

Kryeministri flakërues nuk e fshehu ndjekjen e femrave më të reja. Partnerja e tij më e fundit, kolegia e partisë Marta Fascina, është më shumë se 50 vjet më e vogël se ai. Ai ishte i njohur për përdorimin e transplanteve të flokëve dhe kirurgjisë plastike për t'u dukur më i ri.

Ai u takua me gruan e tij të dytë, Veronica Lario, pasi ajo performoi topless në një shfaqje. Ajo do të vazhdonte të shprehte zhgënjimin publikisht me sjelljen e burrit të saj rreth vajzave të reja në më shumë se një rast.

Ajo bëri kërkesë për divorc pasi bashkëshorti i saj u fotografua në festën e 18-vjetorit të modeles Noemi Letizia.

Skandali i tij më i profilit të lartë ishin ndejat e supozuara "bunga bunga" në vilën e tij, ku merrnin pjesë vajza të show-girls - një histori që përfundoi me një dënim për pagesën e një prostitute të mitur për seks.

berlusconi