Bota 6 Prill 2023, 11:51

Berlusconi u diagnostikua me leuçemi; jeta e ‘kavalierit’ që ka fituar ‘një mijë beteja’ për shëndetin e tij

Shkruar nga Pamfleti
Berlusconi u diagnostikua me leuçemi; jeta e ‘kavalierit’
Silvio Berlusconi

Vetëm 10 ditë më parë, e hënë 27 mars, Silvio Berlusconi hyri në spitalin San Raffaele në orët e vona të pasdites atë me këmbët e tij. Një detaj ky që i shtyu të gjitha ata të shqetësuar për gjendjen e shëndetësore të ish-kryeministri të mendojnë se shtrimi në spital ishte thjesht një rutinë për të bërë kontrollet e radhës. Asnjë ambulancë, pa helikopter siç ka ndodhur në të kaluarën. Por dyshimi se diçka nuk shkon vjen menjëherë më pas : dorëheqjet që priten brenda 24-36 orësh shtyhen.

Berluskoni do të largohej nga spitali katër ditë më vonë, më 30 mars. Këshillat e mjekëve janë gjithmonë të njëjta: pushim dhe pa stres. Më 2 Prill, të Dielën e Dafinave, një foto e publikuar në profilin zyrtar në Instagram tregon një Berluskoni të buzëqeshur në lëndinën e Villa San Martino.

“Për mua është gjithashtu festa e të gjitha luleve. I dua të gjitha, por mbi të gjitha i dua tulipanët, veçanërisht për shumëllojshmërinë e ngjyrave të tyre. Pra, shikoni se çfarë kam bërë: një lëndinë, një lëndinë e madhe plot tulipanë në shtëpinë time. A ju pëlqejnë ato? Atëherë do të përpiqem t'ju bëj ta shihni më mirë në televizion. Tani për tani po ju tulips, jo më falni që bëra një gabim; Ju përshëndes dhe ju përqafoj të gjithëve”, do të thoshte ai. 

Dje, vetëm një javë pas kthimit në Arcore, në mënyër surprizë Berlusconi kthehet sërish në San Raffaele rreth mesditës: edhe një herë hyrja është me makinë private dhe pa ambulancë. Pak pas orës 1 të pasdites, lajmi që habiti të gjithë: duhej të futej në reanimacion. Thashethemet e para flasin për probleme me frymëmarrjen të lidhura me një përsëritje të pneumonisë.

Ata që e njohin mirë Silvio Berluskonin nuk e fshehin se situata është delikate, edhe nëse nuk cilësohet si dramatike. Fëmijët njëri pas tjetrit shkojnë menjëherë për të parë babanë e tyre; nga Marina te Piersilvio deri te Barbara, Eleonora dhe në mbrëmje edhe Luigi, tashmë një mijë herë i shqetësuar nga gjendja shëndetësore e themeluesit të Fininvest, Mediaset dhe Forza Italia.

Siguria se ka diçka edhe më serioze e cila vjen menjëherë pas, Silvio Berlusconi vuan nga një sëmundje e rëndë e gjakut: leucemia. E njëjta gjë që shkaktoi edhe shtrimin e mëparshëm.  Prandaj jo vetëm analizat rutinë, por edhe trajtimet e nevojshme. Dhimbjet që e mundojnë dhe pneumonia e këtyre ditëve të fundit janë në fakt komplikacione që mund të marrin përsipër një fizik tashmë të dobësuar.

Për të kuptuar shqetësimin për gjendjen shëndetësore të ish-kryeministrit italian, mjafton të kujtojmë se ai është një 86-vjeçar, i cili e ka gjetur vazhdimisht veten në limitet e forcës. “Subjekt i mundur”, e cilëson disi brutalisht avokati i besuar Federico Cecconi ditën kur, më 20 maj 2021, edhe zv/prokurorja Tiziana Siciliano pranon se është “i sëmurë rëndë dhe vuan nga një patologji e rëndë”. Kjo është arsyeja pse i jepet një pushim në gjyqin ‘Ruby Ter’, ku ai do të shpallet i pafajshëm më 16 shkurt 2023.

Imuniteti mbrojtës i udhëheqësit të një mijë betejave vihet edhe një herë në provë. Në qershor 2016 operacioni në zemër të hapur pas një sëmundjeje të shkaktuar nga pamjaftueshmëria e aortës, aq e rëndë sa mjeku i besuar Alberto Zangrillo, shef i anestezisë dhe reanimacionit të San Raffaele, deklaron: "Ai për pak sa nuk vdiq, ishte në kushte vërtet të rënda, shqetësuese dhe këtë ai e dinte".

Në prill 2019, dhimbje barku akute renale e bëri atë të humbasë prezantimin e kandidatëve të Forza Italia në Kampionatin Evropian në Villa Gernetto. Në shtator 2020, Berlusconi rezulton pozitiv për COVID dhe preket nga pneumoni në të dy mushkëritë. Njëmbëdhjetë ditë shtrimi në spital për tu larguar më 14 shtator, ai mbajti një fjalim gati 7-minutësh: "Falë qiellit dhe profesionalizmit të mjekëve, kalova atë që e konsideroj provën më të rrezikshme të jetës sime".

Menjëherë pas një prove tjetër: në prill 2021 ai kalon 24 ditë në spital, ku mbërrin direkt me helikopter duke u kthyer nga Châteauneuf-Grasse (Valbonne), qyteti në rivierën franceze ku vajza e tij Marina ka një shtëpi. Testet me vlera jonormale që lidhen me problemet e imunitetit.

Shtrim i ri në janar 2022, në kthesën e zgjedhjes së Presidentit të Republikës, për shkak të një infeksioni urinar. Me pak fjalë, siç është shkruar tashmë në raste të tjera, momentet e shqetësimit për shëndetin e Silvio Berlusconit ndër vite kanë ndjekur njëri-tjetrin pa ndikuar kurrë në aftësinë e tij për t'u rikuperuar. Pastaj kafsha shtëpiake, marrja e mostrave të palcës, trajtimet. Dhe ndoshta nata më e ndërlikuar e jetës./ Corriere.it

berlusconi