Bota22 Nëntor 2023, 19:01

Disa orë para pauzës humanitare, ushtria izraelite intensifikon sulmet në veri të Gazës

Shkruar nga Pamfleti

Disa orë para pauzës humanitare, ushtria izraelite intensifikon sulmet

Ushtria izraelite ka intensifikuar sulmet e saj në rajonet në veri të Rripit të Gazës, disa orë para pauzës humanitare në konflikt në kuadër të marrëveshjes së arritur me Hamasin.

Në kuadër të marrëveshjes së arritur mes Izraelit dhe Hamasit, me ndërmjetësimin e Katarit dhe Egjiptit, u njoftua se konfliktet në Rripin e Gazës do të pezullohen për katër ditë, duke filluar nga ora 10:00 me orën lokale të nesërmen në mëngjes.

Disa orë para fillimit të kësaj periudhe humanitare, ushtria izraelite shtoi sulmet e saj në lagjet Beit Hanoun dhe Beit Lahiya në veri të Gazës. Vlen të përmendet edhe intensiteti i trafikut të helikopterëve të ushtrisë izraelite në rajon.

izrael gaza bombardime armëpushim