Bota19 Qershor 2024, 17:20

Enigma e nëndetëseve bërthamore të Putinit që po “rrëqeth” Perëndimin!

Shkruar nga Pamfleti

Enigma e nëndetëseve bërthamore të Putinit që po

Nëndetësja Kazan nuk është e lehtë për t'u zbuluar dhe mund të përbëjë një kërcënim serioz në një konflikt.

Nëndetësja bërthamore ruse “K-561 Kazan” e klasit Yasen vazhdon udhëtimin e saj në ujërat e Karaibeve pas largimit nga porti i Havanës. Megjithatë, nuk dihet saktësisht se ku po shkon. Anija është pjesë e një grupi detar të përbërë nga fregata Gorskov, e cila është e pajisur me raketën anti-anije supersonike Zircon, një tërheqje dhe një cisternë ndihmëse.

Sipas burimeve ushtarake perëndimore, anijet në fjalë ka të ngjarë të drejtohen për në Venezuelë, një tjetër vend i Amerikës Latine miqësore me Rusinë. Që nga fillimi i udhëtimit në Oqeanin Atlantik, grupi detar rus në fjalë është monitoruar nga afër nga Marina e vendeve perëndimore dhe veçanërisht nga SHBA.

Në të vërtetë, prania e njësive sulmuese ushtarake ruse në ujërat ndërkombëtare në brigjet e Floridës e vendosi Uashingtonin dhe aleatët e tij, si Kanadaja, në gatishmëri. Për ushtritë amerikane dhe kanadeze, kjo njësi detare ngre disa shqetësime strategjike në lidhje me fuqinë dhe aftësitë e parashikuara të flotës ushtarake ruse.

Megjithatë, është fakt se lundrimi në vazhdim i kësaj njësie detare aktualisht nuk konsiderohet si kërcënim. Si nëndetësja Kazan, ashtu edhe fregata Gorskov mbajnë raketa "pa koka bërthamore", siç tha Kuba hapur javën e kaluar.

Rast rutinë apo… shenjë e një rreziku të ri?

Udhëtimi i këtyre varkave në Atlantik ishte në fokus të mediave ruse dhe sistemeve të njohjes anti-nëndetëse të marinës amerikane. Por nuk është hera e parë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik që anijet luftarake ruse kanë mbërritur në Kubë. Nga ana e tij, Pentagoni minimizoi seriozitetin e zhvillimeve, duke i krahasuar ato me krizën e raketave kubane midis SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik në vitin 1962.

"Këto janë vizita rutinë detare që i kemi parë nën disa administrata", tha një zëdhënës i Pentagonit.

Megjithatë, Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së duket se ka një pikëpamje disi të ndryshme. Në veçanti, ai argumenton se prania e nëndetëseve ruse me energji bërthamore në ujërat amerikane duhet të konsiderohet më me kujdes dhe në lidhje me strategjinë detare të Moskës.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, theksoi se “tani, ka një element tjetër për vendosjen e anijeve luftarake ruse në Kubë. Për herë të parë, ato përfshinin edhe një nëndetëse bërthamore”.

Shërbimet e sigurisë amerikane duket se janë më të shqetësuara për nëndetësen sesa për fregatën Gorskov, megjithëse ajo luftanije është gjithashtu e armatosur rëndë. Në veçanti, fregata "Gorskov" mbajti për herë të parë raketën anti-anije hipersonike Zircon.

Lidhur me luftën në Ukrainë, analistët ushtarakë raportojnë se efektiviteti i veprimeve të marinës ruse në Detin e Zi është ulur pas humbjes së një numri të madh të njësive detare.

Megjithatë, nëndetëset ruse me energji bërthamore mbeten një "enigmë" për shumicën e analistëve perëndimorë. Është madje e mundur që aftësitë e luftës nënujore të Moskës të jenë përfundimisht atuti i një marine në dukje të varfëruar.

Cilat janë nëndetëset e klasit Yasen-M?

Sipas palës amerikane, anijet e klasit Yasen janë ndër pesë nëndetëset më të mira të sulmit në botë, së bashku me nëndetëset ruse të Klasit Sierra II (Kondor), të klasit Astute të Britanisë dhe të klasit Virginia dhe Seawolf të Amerikës.

Nëndetëset Yasen-M, përfshirë Kazanin, janë modifikimi më i fundit (në vitin 2021) i nëndetëseve të klasit Yasen të vitit 2009.

Këto nëndetëse u zhvilluan si pjesë e një projekti detar që u zhvillua në periudhën para shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik. Megjithatë, analistët e NATO-s ende e konsiderojnë atë një nëndetëse të fuqishme parandaluese dhe mbrojtëse.

Një raport i Institutit Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara (RUSI) nga viti 2021 thekson se nëndetëset si Kazan shfaqin një evolucion të "nëndetëseve me raketa të drejtuara nëndetëse (SSGN), duke sinjalizuar ndoshta një ndryshim në rolin e nëndetëseve ruse në fushatat e ardhshme".

Në veçanti, duket se ka një përpjekje për të kaluar nga misionet sulmuese kundër anijeve dhe autokolonave në zhvillimin e aftësisë për të goditur tokën nga deti me raketa lundrimi hipersonike.

Nëndetësja Kazan nuk është e lehtë për t'u zbuluar dhe mund të përbëjë një kërcënim serioz në një konflikt, thotë Dr. Siddharth Kaushal i RUSI.

Yaseni është shqetësues për dy arsye. Së pari, është shumë më e vështirë për t'u zbuluar në krahasim me anijet më të vjetra ruse, gjë që e bën atë të krahasueshme me nëndetëset perëndimore. Në vitet e mëparshme, nëndetësja i shmangej zbulimit për periudha të gjata”, shpjegon Dr Kaushal.

Fuqia anti-nëndetëse e NATO-s

Udhëtimi në ujërat e ngrohta të Karaibeve nga Flota Veriore, xhevahiri i kurorës së Marinës Ruse, ishte një shfaqje diplomatike për Moskën në të ashtuquajturin "Jug global" dhe një mundësi për SHBA-të për të mbajtur një sy më të afërt në Nëndetëset Yasen-M.

NATO ka një sistem të besueshëm të luftës kundër nëndetëseve dhe fuqia e Rusisë është më e kufizuar se sa ishte në Luftën e Ftohtë. Nëndetëset e sulmit të Rusisë nevojiten edhe për misione të tjera, siç është mbrojtja e flotës së raketave balistike të nëndetëseve ruse, e cila kufizon numrin e këtyre anijeve që mund të përdoren për veprime sulmuese", shpjegon Dr Kaushal.

Në të njëjtën kohë, vihet re se flota ruse ka pësuar humbje të mëdha në Detin e Zi gjatë dy viteve të luftës në Ukrainë. Shumë analistë politikë besojnë se kjo është dëshmi se fuqia detare ruse është mbivlerësuar. Megjithatë, Dr Kaushal argumentoi se kërcënimi i vërtetë i një flote nëndetëse mund të vendoset vetëm në praktikë./Përshtati “Pamfleti” nga “Kathimerini”