Bota19 Qershor 2024, 17:01

Tronditet Meka, 550 pelegrinë humbin jetën nga temperaturat e larta

Shkruar nga Pamfleti
Tronditet Meka, 550 pelegrinë humbin jetën nga temperaturat e larta
Foto Ilustrim

Më shumë se 500 njerëz që vizituan Mekën për pelegrinazhin vjetor të Haxhit kanë vdekur nga temperaturat e larta. Sipas burimeve numri i vdekjeve vijon të rritet.

Agjencia e shtypit AFP raportoi se të paktën 320 nga të vdekurit ishin shtetas të Egjiptit, ndërsa Reuters raportoi se ministria indoneziane e shëndetësisë kishte regjistruar 144 vdekje në mesin e qytetarëve të saj që merrnin pjesë në pelegrinazh. Jordania, Senegali, Tunizia dhe Irani kanë konfirmuar gjithashtu vdekje të shtetasve të tyre.

Numri i përgjithshëm aktualisht është rreth 550, gati dyfishi i numrit të vdekjeve të raportuara në pelegrinazhin e vitit të kaluar. Rreth 1.8 milionë njerëz kanë marrë pjesë në ngjarjen e 2024.

Numri i madh i pelegrinëve që marrin pjesë në Haxh në mënyrë të besueshme e bën atë një ngjarje të rrezikshme, me incidente të njerëzve të shtypur në turma jo të rralla. Megjithatë, autoritetet saudite po duhet të marrin gjithnjë e më shumë masa për të mbrojtur njerëzit nga temperaturat që kanë arritur deri në 51°C këtë vit.

Shumë pelegrinë i kryejnë ritet e Haxhit në orët e hershme të mëngjesit ose në orët e vona të mbrëmjes nga frika se mos pësojnë goditje të nxehtë gjatë ditës.

Më shumë se 2,760 pelegrinë vuajtën nga goditja e diellit dhe stresi i nxehtësisë vetëm të dielën në fillim të raundit të parë të gurëzimit ritual, sipas Ministrisë Saudite të Shëndetësisë.

Ekspertët thonë se lodhja nga nxehtësia dhe goditja nga nxehtësia ka të ngjarë të bëhen më të zakonshme në temperatura të larta, me simptoma që përfshijnë djersitje të madhe, marramendje, spazma muskulore dhe të vjella. Goditja e nxehtësisë është sëmundja më e rëndë e lidhur me nxehtësinë dhe ndodh kur trupi humbet aftësinë e tij për të djersitur.

Forcat e sigurisë, mjekët dhe reaguesit e parë janë vendosur në dhe rreth Mina, veçanërisht në rrugë dhe zona të hapura për të drejtuar dhe ndihmuar pelegrinët. Ata trajtuan shumë njerëz për djegie nga dielli në këmbë.

meke