Bota19 Qershor 2024, 16:27

Houthis fundosin anijen e dytë, industria e transportit detar thirrje për veprim në Detin e Kuq!

Shkruar nga Pamfleti

Houthis fundosin anijen e dytë, industria e transportit detar thirrje

Shoqatat më të larta botërore të anijeve në një deklaratë të përbashkët kanë kërkuar veprime urgjente në Detin e Kuq për të ndaluar sulmet ndaj anijeve tregtare nga Huthit e Jemenit. Ky reagim erdhi pas fundosjes së një anijes së dytë në Detin e Zi.

Është për të ardhur keq që detarët e pafajshëm po sulmohen ndërsa thjesht kryejnë punët e tyre, punë jetike që e mbajnë botën të ngrohtë, të ushqyer dhe të veshur. Këto sulme duhet të ndalen tani. Ne u bëjmë thirrje shteteve me ndikim në rajon që të mbrojnë detarët tanë të pafajshëm dhe për de-përshkallëzimin e shpejtë të situatës në Detin e Kuq”, raporton Reuters.

Transportuesi i qymyrit Tutor në pronësi greke i sulmuar nga militantët Houthi në Detin e Kuq javën e kaluar u fundos të mërkurën. Anija u godit me raketa dhe një varkë e ngarkuar me eksploziv me telekomandë, raporton Reuters.

Forcat detare ndërkombëtare janë vendosur për të ofruar mbështetje kryesisht mbrojtëse për anijet që ende lundrojnë nëpër Detin e Kuq, por sulmet janë rritur ndjeshëm. Burimet e industrisë së sigurimeve për Reuters të mërkurën thanë se kishte gjithashtu shqetësime në rritje për përdorimin e anijeve me drone sulmuese nga Houthis.

"Ato janë më të vështira për t'u mbrojtur kundër dhe potencialisht më vdekjeprurëse ndërsa godasin vijën ujore. Raketat kanë shkaktuar kryesisht dëme në kuvertë dhe superstrukturë", tha një burim i industrisë.