Bota20 Prill 2024, 17:31

Erdogan i sfidon të gjithë, pret në Stamboll liderin e Hamasit: Të bashkuar kundër Izraelit, nuk duhet ta lejojmë të fitojë terren!

Shkruar nga Pamfleti
Erdogan i sfidon të gjithë, pret në Stamboll liderin e Hamasit:
Erdogan dhe Ismail Haniyeh

Ajo që ndodhi nuk duhet ta bëjë Izraelin të fitojë terren dhe se është e rëndësishme të veprohet në një mënyrë që të mbajë fokusin në Gaza...

Teksa Izraeli e do të vdekur, Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka takuar sot në Stamboll liderin e Hamasit, Ismail Haniyeh.

Takimi ka rindezur debatin mbi përpjekjet e Turqisë për të luajtur një rol më të madh ndërmjetësues për kauzën palestineze mes polemikave të brendshme mbi qeverinë në pushtet, e cila ka humbur mbështetjen mes bazës së saj elektorale konservatore.

Vizita e Haniyeh është takimi i tij i parë me Erdoganin në Turqi që nga fillimi i konfliktit izraelito-Hamas në Gaza.

Sipas mediave të huaja, gjatë takimit, dyshja diskutuan përpjekjet për të arritur një armëpushim dhe për të ofruar ndihma humanitare në Gaza, thotë transmetuesi shtetëror TRT.

Është thelbësore që palestinezët të veprojnë të bashkuar në këtë proces; përgjigja më e fortë ndaj Izraelit dhe rruga drejt fitores kalon përmes unitetit dhe integritetit”, tha Erdogan sipas një deklarate nga presidenca turke. Pas tensioneve të fundit mes Izraelit dhe Iranit, presidenti turk nënvizoi se "ajo që ndodhi nuk duhet ta bëjë Izraelin të fitojë terren dhe se është e rëndësishme të veprohet në një mënyrë që të mbajë fokusin në Gaza". 

Turqia nuk e konsideron Hamasin organizatë terroriste, ndryshe nga Uashingtoni dhe Brukseli. Vendi gjithashtu ka kritikuar ashpër operacionin ushtarak të Izraelit në Gaza, të cilin Erdogan më parë e përshkroi si gjenocid. Hamasi gjithashtu vendosi një prani në Stamboll në vitin 2011, edhe pse jo në të njëjtin nivel me zyrën e tij politike në Doha.

Ankaraja ka qenë gjithashtu një donator i madh humanitar për Gazën, së bashku me disa shtete të Gjirit, dhe ka ndihmuar në mënyrë aktive disa palestinezë nga Gaza të marrin trajtim mjekësor në spitalet turke.

Më 16 prill, Erdogan e krahasoi Hamasin me luftëtarët turq të pavarësisë, të cilët i rezistuan pushtuesve të huaj gjatë çlirimit të vendit dhe krijimit të Republikës moderne Turke në 1923.

Erdogan do të bëjë vizitën e tij të parë zyrtare në SHBA që nga zgjedhja e Presidentit Joe Biden në 2020 më 9 maj. Kauza palestineze pritet të jetë pjesë e bisedimeve.

Se si Turqia do të jetë në gjendje të ndërmjetësojë mes palestinezëve dhe izraelitëve është një çështje që ngre shqetësime, veçanërisht pas kritikave të ashpra të Erdoganit ndaj veprimeve ushtarake të Izraelit në Gaza.

Për momentin, Erdogan ka qenë i kujdesshëm në komentimin e takimit të tij me Haniyeh.

“Ne do ta mbajmë axhendën mes nesh dhe zotit Haniyeh,” tha ai kur u pyet nga gazetarët të premten.

ismail haniyeh rexhep taip erdogan stamboll izrael palestine hamas