Bota 4 Mars 2024, 11:30

Fqinjët e Francës dalin kundër Macron: Shpërthen lufta botërore nëse dërgojmë trupa në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti
Fqinjët e Francës dalin kundër Macron: Shpërthen lufta
Macron dhe Putin

Pas Gjermanisë dhe Spanjës, edhe ministri i Jashtëm i Luksemburgut ka paralajmëruar se dërgimi i trupave perëndimore në Ukrainë d të çonte botën në prag të një Lufte të Tretë Botërore.

Xavier Bettel tha se NATO duhet të shmangë dërgimin e trupave, por duhet të vazhdojë mbështetjen për Ukrainën dhe presidenti rus, Vladimir Putin duhet të kuptojë se ata bënë një gabim”, tha ai.

Sipas ministrit, dërgimi i trupave në ndihmë të Kievit “do të ishte vërtet” gjëja e fundit për t’u bërë.

Në fillim të kësaj jave, presidenti francez Emmanuel Macron refuzoi të përjashtonte dërgimin e trupave perëndimore në Ukrainë, ku Rusia nisi një “operacion special ushtarak” dy vjet më parë.

Bettel tha se Luksemburgu mbështet Ukrainën dhe gjithashtu agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë, duke theksuar se gratë dhe fëmijët e Palestinës ishin viktima dhe pa para, njerëzit mund të vdisnin gjithashtu nga uria.

Luksemburgu ka vazhduar financimin e UNRWA-s pasi një mori e kombeve perëndimore pezulluan kontributet e tyre mbi akuzat se punëtorët e saj morën pjesë në sulmet e 7 tetorit kundër Izraelit.

Ndërsa lidhur me zgjedhjet parlamentare evropiane në qershor, Bettel tha se dëshironte që demokratët të kishin shumicën.

Gjatë gjithë ditës, zyrtarë të shumtë nga e gjithë bota kanë reaguar ndaj sugjerimit të Francës se opsioni për të dërguar trupa në Ukrainë nuk duhet të përjashtohet. Tani, Shtëpia e Bardhë ka komentuar komentuar deklaratën, duke thënë se SHBA nuk do të dërgojë trupa për të luftuar.

“Presidenti Biden ka qenë i qartë se SHBA nuk do të dërgojë trupa për të luftuar në Ukrainë”, tha zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare Adrienne Watson.

Komentet e saj erdhën pasi Biden u takua me zyrtarë për të diskutuar çështjet e financimit, duke përfshirë ndihmën për Kievin. Një mori vendesh të tjera, duke përfshirë Britaninë e Madhe, Italinë, Gjermaninë dhe Poloninë, kanë thënë gjithashtu se nuk kanë plane për të dërguar trupa tokësore në Ukrainë.

xavier bettel putin macron