Bota 1 Mars 2024, 19:31

Funerali për liderin e opozitës rus Alexei Navalny, 45 të arrestuar

Shkruar nga Pamfleti

Funerali për liderin e opozitës rus Alexei Navalny, 45 të

Ka pasur të paktën 45 arrestime në Rusi pas funeralit të Alexei Navalny, raporton grupi rus i të drejtave të njeriut OVD info.

Grupi tha se 18 persona u arrestuan në qytetin siberian të Novosibirsk dhe 10 të tjerë u arrestuan ndërsa vendosnin lule në Yekaterinburg, një qytet në lindje të maleve Ural.

10 persona të tjerë u arrestuan në rajonin e Voronezh, në Rusinë perëndimore.

Deri më tani në Moskë janë bërë gjashtë arrestime.

Megjithatë, burime nga vendi i ngjarjes jashtë funeralit sugjeruan se policia po merrte një qasje më të përmbajtur se normale.

Një dëshmitar okular raportoi se kishte parë një burrë duke i bërtitur “f*** ju” ndaj një oficeri policie, i cili u përgjigj thjesht duke e paralajmëruar atë të mos e thoshte këtë.