Bota15 Prill 2024, 10:58

Iranin kërcënon sërish: Izraeli e di se cila do të jetë hakmarrja jonë e dytë!

Shkruar nga Pamfleti
Iranin kërcënon sërish: Izraeli e di se cila do të jetë
Ambasadori i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani

Ambasadori i Iranit në OKB, Amir Saeid Iravani i ka thënë Sky News se Izraeli “do ta dinte se cila do të ishte hakmarrja jonë e dytë… ata e kuptojnë se e ardhmja do të jetë më vendimtare”.

Amir Saeid Iravani foli pas një takimi urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së një ditë më parë në Nju Jork.

Një ditë më parë, Irani lëshoi ​​më shumë se 300 dronë dhe raketa në Izrael në përgjigje të sulmit në një ndërtesë konsullore iraniane në Siri, për të cilën është fajësuar gjerësisht Izraeli.

Ndërkohë sytë e komunitetit ndërkombëtar janë përqendruar në lëvizjet e ardhshme të Izraelit, si dhe në vendimet e Benjamin Netanyahu dhe këshillit të tij të luftës, pas sulmit të mbrëmjes së djeshme nga Irani.

Ende nuk është lëshuar asnjë komunikatë zyrtare pas bisedimeve, por deri më tani informacionet tregojnë se shumica e anëtarëve të Këshillit ishin në favor të përgjigjes, e cila pritej siç tregohej nga deklaratat e mëparshme të zyrtarëve izraelitë që planifikonin të hartonin një plan të veçantë hakmarrjeje kundër Iranit.

Sipas informacioneve nga mediat ndërkombëtare, gjatë mbledhjes së Këshillit të Luftës, janë shqyrtuar një sërë reprezaljesh që do t'i imponohen Teheranit. Dihet se është vendosur që të shtyhet operacioni në Rafah, në mënyrë që plani të ridizajnohet dhe forcat të përqendrohen te armiku më i madh, që është Irani.

Në fund të fundit, Ministri i Luftës i Izraelit sqaroi më herët se do të ketë një përgjigje dhe madje theksoi se operacioni ende nuk ka përfunduar. Në të njëjtën kohë, SHBA dhe Europa qëndrojnë qartë në krah të Izraelit, duke njohur të drejtën për vetëmbrojtje, por bëjnë thirrje për vetëpërmbajtje dhe shmangien e një konflikti të zgjeruar.

Në një bisedë telefonike që Joe Biden pati me Benjamin Netanyahun natën e sulmit, presidenti amerikan thuhet se i tha kryeministrit izraelit se Izraeli duhet të tregojë përmbajtje ndaj Iranit dhe se hakmarrja e mëtejshme mund të mos jetë e nevojshme.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, i tha NBC-së se SHBA nuk po kërkon një luftë më të gjerë në rajon pasi ka ndihmuar Izraelin të mbrohet kundër një sulmi iranian.

“Ne nuk po kërkojmë përshkallëzim”, thekson Kirby, por shton se presidenti amerikan i tha Netanjahut gjatë telefonatës së tyre dje se SHBA do të vazhdojë të mbështesë të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje.

“Një përgjigje e mundshme izraelite ndaj sulmeve të Iranit mund të jetë e ashpër, edhe pse SHBA përpiqet ta parandalojë atë nga përshkallëzimi i konfliktit”, tha Mike Mulroy, një ish-zëvendës sekretar i Mbrojtjes për Lindjen e Mesme.

Sipas Mulroy, sulmi iranian mund të kishte vrarë shumë civilë dhe të kishte shkaktuar dëme të rënda në infrastrukturën politike dhe tregtare izraelite.

ambasadori i iranit në okb  amir saeid iravani iran izreal