Bota31 Maj 2023, 09:28

Ishte nisur për të spiunuar SHBA, Koreja e Veriut dështon në lëshimin e satelitit; objekti përfundon në det

Shkruar nga Pamfleti

Ishte nisur për të spiunuar SHBA, Koreja e Veriut dështon në

Koreja e Veriut ka thënë se një aksident ka ndodhur teksa planifikonte të dërgonte satelitin e saj të parë hapësinor, duke shkaktuar rrëzimin e tij në det.

Pheniani njoftoi më herët se planifikonte të lëshonte një satelit deri më 11 qershor për të monitoruar aktivitetet ushtarake të SHBA.
Tani thotë se do të tentojë një lëshim të dytë sa më shpejt të jetë e mundur.

Nisja shkaktoi një alarm të rremë në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, ndërsa në Japoni u dha një paralajmërim për banorët e Okinawas, në jug.

Kishte kaos dhe konfuzion në Seul pasi njerëzit u zgjuan nga zhurma e një sirene të sulmit ajror dhe një mesazh urgjence që u thoshte të përgatiteshin për një evakuim – vetëm për t’u thënë 20 minuta më vonë se ishte dërguar gabimisht.

Aksionet janë të larta në Gadishullin Korean, ku tensionet kanë ekzistuar midis dy vendeve për 70 vjet dhe ky alarm i rremë mund të dëmtojë seriozisht besimin e njerëzve në sistemin e alarmit.
Koreja e Veriut përbën një kërcënim për Korenë e Jugut dhe nëse ka një alarm në të ardhmen, një pyetje që shtrohet është nëse do të merret seriozisht, apo do të hiqet si një gabim tjetër.
Në një konferencë për shtyp, kryebashkiaku i Seulit, Oh Se-hoon pranoi se teksti i urgjencës “mund të ketë qenë një reagim i tepruar”, por tha se “nuk mund të ketë kompromis për sigurinë”.
Ai tha se qyteti do të përmirësojë sistemin e tij të paralajmërimit për të shmangur konfuzionin, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Ushtria e Koresë së Jugut tha se raketa mund të jetë thyer në ajër ose të jetë rrëzuar pasi u zhduk herët nga radarët. Ai publikoi foto të rrënojave të gjetura në det.
Kryeministri japonez Fumio Kishida tha se Koreja e Veriut dukej se kishte lëshuar një raketë balistike dhe se qeveria po analizonte detajet.
Ai shtoi se aktualisht nuk ka raporte për dëme pas nisjes. Japonia tha më parë se ishte e gatshme të rrëzonte çdo gjë që kërcënonte territorin e saj.
Shtetet e Bashkuara iu bashkuan Koresë së Jugut dhe Japonisë në dënimin e lëshimit, duke e quajtur atë një “shkelje të pacipë” të rezolutave të shumta të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

shba koreja e veriut sateliti spiun