Koreja e Veriut

Çfarë po përgatit Kim Jong Un? Koreja e Veriut lëshon dy raketa afër territorit të Koresë së Jugut - Bota
Bota28 Tetor 2022, 07:46

Çfarë po përgatit Kim Jong Un? Koreja e Veriut lëshon dy raketa afër territorit të Koresë së Jugut

Shkruar nga Pamfleti
Çfarë po përgatit Kim Jong Un? Koreja e Veriut lëshon dy

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi në brigjet e saj lindore. Kështu kanë njoftuar shefat e përbashkët të shtabit të Koresë së Jugut dhe mediat kombëtare.

“Ushtria e Koresë së Jugut po ruan një pozicion gatishmërie të plotë në bashkëpunim të ngushtë me Shtetet e Bashkuara”, tha Shefi i Përbashkët në një mesazh me tekst dërguar gazetarëve, sipas Yonhap.

Vendi i lëshimit të Tongchon ndodhet rreth 60 km nga kufiri ndër-korean. Zona ishte me sa duket më afër territorit të Koresë së Jugut se çdo vend tjetër lëshimi që Koreja e Veriut ka përdorur deri më tani këtë vit, raporton “Al Jazeera”.

Javën e ardhshme, forcat e Koresë së Jugut dhe ato amerikane po përgatiten të organizojnë stërvitje të mëdha ajrore të kombinuara, të quajtura “Stuhia vigjilente”, raportoi Yonhap.

Stërvitje të tilla ushtarake kanë zemëruar Phenianin, i cili i sheh ato si prova për pushtim dhe e justifikon lëshimin e raketave si kundërmasa të nevojshme.

Seuli dhe Uashingtoni kanë paralajmëruar vazhdimisht se Pheniani mund të jetë afër testimit të një bombe atomike për herë të parë që nga viti 2017, pas një morie lëshimesh raketash balistike.

Udhëheqësi Kim Jong Un e ka bërë një prioritet zhvillimin e armëve bërthamore taktike më të vogla, të gatshme për fushën e betejës dhe Seuli paralajmëroi së fundmi Koreja e Veriut mund të përgatitet të kryejë teste të shumta bërthamore të njëpasnjëshme si pjesë e kësaj përpjekjeje.

Të martën, presidenti i Koresë së Jugut, Yoon Suk-yeol tha se Koreja e Veriut ishte gati të kryente një tjetër provë bërthamore, e cila do të ishte e shtata e saj.

“Duket se ata kanë përfunduar tashmë përgatitjet për një test të shtatë bërthamor”, i tha ai parlamentit të martën gjatë një fjalimi për buxhetin.

Të mërkurën, Shtetet e Bashkuara, Koreja e Jugut dhe Japonia paralajmëruan se një përgjigje e pashembullt do të garantohej nëse Koreja e Veriut teston një armë bërthamore.

Bota Kim Jong-Un Kore e Jugut raketa