Bota30 Mars 2023, 17:25

Lavrov viziton Turqinë javën e ardhshme, në fokus lufta në Ukrainë

Shkruar nga Pamfleti

Lavrov viziton Turqinë javën e ardhshme, në fokus lufta në

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë javën e ardhshme, sipas një raportimi nga  transmetuesi privat turk NTV.

Zyrtari i Kremlinit thuhet se do të vizitojë vendin nga data 6-7 prill dhe lufta në Ukrainë dhe zhvillimet në Siri ka të ngjarë të diskutohen në bisedimet me zyrtarët turq.

Lavrov në muajt e fundit ka bërë udhëtime të shumta në Afrikë në një përpjekje për të treguar se Perëndimi ka dështuar të izolojë Moskën për pushtimin e Ukrainës. Këtë javë ai foli gjithashtu për shpresat e tij për të ndryshuar ato që ai i quajti "fërkime" midis Azerbajxhanit dhe Iranit.

Udhëtimi i tij i fundit është një shembull tjetër i aleatit të Vladimir Putin që përpiqet të ruajë marrëdhëniet me kombet e tjera ndërsa pushtuesit rusë mbeten në Ukrainë.

Turqia ka arritur të mbajë lidhje me Rusinë e sanksionuar nga Perëndimi, pavarësisht presioneve të mëdha për të mbyllur marrëdhëniet tregtare me të.

lavrov turqi