Bota30 Mars 2023, 16:52

“Situata në Ballkan më e keqe se 6-7 vite më parë”, Gjukanoviç: Serbia kopje e Rusisë në rajon, kërkon të sundojë disa vende

Shkruar nga Pamfleti
“Situata në Ballkan më e keqe se 6-7 vite më
Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç është shprehur se agresioni rus kundër Ukrainës ka reflektime të forta edhe në zonën e Ballkanit Perëndimor.

Ai tha se që nga viti 2014, Rusia ka ndryshuar kursin e saj për perspektivën e Ballkanit Perëndimor dhe po përpiqet të ndikojë në vendet e rajonit që të zgjedhin një të ardhme tjetër, në vend të asaj evropiane.

Sipas Gjukanoviç, situata në Ballkan sot është më e keqe se gjashtë apo shtatë vjet më parë dhe shtoi se Serbia kërkon të sundojë disa vende në Ballkan.

Në Ballkanin Perëndimor, ekziston një kopje e asaj që Rusia dëshiron të bëjë në rajonin e saj. Në Ballkan, ne tani kemi një përpjekje për të krijuar një botë serbe si një lloj zgjerimi i botës ruse në rajonin rus, dhe si përpiqen të rikthejnë ndikimin që ka pasur Bashkimi Sovjetik, po e bën e njëjta Serbi. Këto janë politika retrograde, nuk duan të sundojnë vendet e tyre, duan të qeverisin kombet. Ne e shohim se në rajonin ku është Serbia Përpjekja për të sunduar Malin e Zi, duke u përpjekur të sundojë Bosnjën dhe Hercegovinën (BiH), Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut. Dhe unë do të thosha se për fat të keq, kjo politikë nuk ka marrë ende një përgjigje adekuate nga partnerët tanë perëndimorë”, tha Gjukanoviç, raporton Vijesti.

 

gjukanoviç ballkani perëndimor serbia