Bota 4 Nëntor 2023, 08:50

Izraeli nuk ndal sulmet ndaj civilëve, Netanyahu kundërshton SHBA për armëpushim në Gaza

Shkruar nga Pamfleti
Izraeli nuk ndal sulmet ndaj civilëve, Netanyahu kundërshton SHBA
Sulmi i Izraelit ndaj ambulancës në Gaza

Izraeli ka marrë përgjegjësinë për një sulm jashtë një spitali në Gaza, ku vdiqën 20 persona dhe u plagosën 50 të tjerë. Në video tregoheshin njerëz të gjakosur dhe trupa të shpërndarë në tokë.

Izraeli tha se kishte në shënjestër një ambulancë që përdorej nga Hamasi.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha se ai ishte tmerruar nga sulmi i ambulancës, duke përsëritur thirrjet e tij për një armëpushim dhe dënimin e Hamasit, ndërsa tha se bombardimi i Gazës "duhet të ndalet".

Ndërkohë Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken do të takohet sot me fuqitë kryesore të Lindjes së Mesme, si pjesë e vizitës së tij të tretë në rajon që nga sulmi i Hamasit ndaj Izraelit më 7 tetor.

Blinken, i cili ishte në Izrael për bisedime të premten, ka thënë më parë se SHBA-ja beson se përpjekjet për të marrë ndihmën humanitare dhe pengjet nga Gaza "do të lehtësohen nga pauzat e luftës".

Megjithatë, kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka thënë se qeveria e tij kundërshton çdo armëpushim të përkohshëm në Gaza, nëse Hamasi nuk liron të gjithë pengjet.

Izraeli nuk ndal sulmet ndaj civilëve, Netanyahu kundërshton SHBA

Ndërkohë, në terren, ushtria izraelite ka thënë se po rrethon qytetin e Gazës ndërsa bombardimet e saj ndaj enklavës intensifikohen.

Që nga fillimi i armiqësive midis liderëve të lartë të Hamasit dhe fraksioneve të tjera të eliminuara, të paktën 10 ishin në mesin e atyre që drejtuan dhe planifikuan sulmin vrasës më 7 tetor.

Ndërkohë, në luftimet e ashpra me Hamasin brenda Gazës, numri i ushtarëve izraelitë të vdekur po rritet: të paktën 23 që nga fillimi i operacioneve tokësore. 

Izraeli nuk ndal sulmet ndaj civilëve, Netanyahu kundërshton SHBA

Zyra e kryeministrit Netanyahu përsëriti, edhe në takimin me sekretarin amerikan të shtetit Antony Blinken, se Izraeli nuk do të lejojë hyrjen e karburanteve, nga frika e Hamasit. 

Në ditën e 29-të të luftës, megjithatë, nuk ka asnjë lajm për pengjet, vendndodhja e të cilëve është parë edhe nga dronët amerikanë prej rreth një jave. Ndërkohë, numri i të vdekurve në Gaza vazhdon të rritet: sipas Hamasit, i cili nuk bën dallim mes civilëve dhe milicëve, ka arritur në 9227, nga të cilët 3826 të mitur dhe 2405 gra, ndërsa mbi 32 mijë janë plagosur.

Izraeli nuk ndal sulmet ndaj civilëve, Netanyahu kundërshton SHBAIzraeli nuk ndal sulmet ndaj civilëve, Netanyahu kundërshton SHBAIzraeli nuk ndal sulmet ndaj civilëve, Netanyahu kundërshton SHBA

izraeli netanyahu