Bota24 Maj 2024, 08:35

"Nuk u gjetën gjurmë plumbash", publikohet raporti i parë i Iranit për rrëzimin e helikopterit të Ebrahim Raisit

Shkruar nga Pamfleti

"Nuk u gjetën gjurmë plumbash", publikohet raporti i

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Iranit ka publikuar raportin e parë për rrëzimin e helikopterit ku udhëtonte presidenti Ebrahim Raisit.

“Asnjë gjurmë plumbash nuk u gjet në helikopterin e presidentit të ndjerë iranian Ebrahim Raisi, i cili u rrëzua në fillim të kësaj jave”, thuhet në një deklaratë të kanalit televiziv IRIB.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Republikës Islamike të Iranit njoftoi se po publikon gjetjet paraprake të hetimit për aksidentin fatal që i mori jetën presidentit, teksa thekson se “mund të thuhet me siguri se nuk ka pasur plumba”.

Raporti shkruan gjithashtu se mbetjet e helikopterit u gjetën duke përdorur dronët iranianë, teksa hedh poshtë pretendimin e Ankarasë se droni turk Akinci gjeti mbetjet.

Arkivoli i Raishi u dërgua në Mashhad në Iranin verilindor pasi funeralit të tij i cili u mbajt në qytetin lindor të Birzad, ku mijëra njerëz bënë nderimet e tyre të fundit.

63-vjeçari Raisi shihej gjerësisht si një kandidat për të pasuar liderin suprem 85-vjeçar Ali Khamenei. Mohammad Mohber, i cili ishte nënkryetar i parë, mori postin e presidentit të përkohshëm deri në zgjedhjet e 28 qershorit.

Tetë pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit humbën jetën pas rrëzimit të helikopterit në një zonë malore pranë kufirit me Azerbajxhanin.