Bota 7 Shtator 2023, 20:56

Sulmoi ushtarët ukrainas, arrestohet “tradhtari” nga Krimea

Shkruar nga Pamfleti

Sulmoi ushtarët ukrainas, arrestohet “tradhtari” nga Krimea

Një qytetar i Krimesë që gjuajti me granatëhedhës ndaj trupave ukrainase është kapur nga shërbimi i inteligjencës ukrainase (SBU).

Ai u arrestua gjatë një përleshjeje pranë fshatit Robotyne në rajonin e Zaporizhzhia në pranverë, tha SBU

I riu, i lindur në Krime, iu bashkua Brigadës 810 të Marinës të Rusisë në fund të vitit të kaluar dhe "qëlloi drejtpërdrejt në pozicionet e trupave ukrainase me një mitraloz dhe një granatëhedhës antitank dore", sipas SBU.

Ai përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor në gjyq.

Sulmoi ushtarët ukrainas, arrestohet “tradhtari” nga Krimea