Bota22 Korrik 2023, 13:53

Për herë të parë në historinë e SHBA-së, një grua propozohet për të marrë drejtimin e marinës amerikane

Shkruar nga Pamfleti

Për herë të parë në historinë e SHBA-së,

Presidenti amerikan, Joe Biden ka zgjedhur që marinën amerikane për herë të parë ta drejtojë një grua. Lisa Franchetti ka qenë në krye të Flotës së 6-të të SHBA-së dhe forcave detare të SHBA-së në Korenë e Jugut dhe gjithashtu ka shërbyer si komandante e aeroplanmbajtësve.

Por, senati amerikan duhet të miratojë emërimin e liderit amerikan, raporton BBC. Një ligjvënës aktualisht po bllokon Senatin pasi po proteston ndaj politikës së abortit ushtarak. Nëse konfirmohet si Shefe e Operacioneve Detare, ajo do të jetë gruaja e parë që do të bëhet anëtare e grupit elitar të oficerëve të lartë ushtarakë që përbëjnë Shefat e Shtabit të Përbashkët.

Si veterane 38-vjeçare, ajo ishte vetëm gruaja e dytë që arriti gradën e admiralit me katër yje. Sipas raportimeve në mediat amerikane, Adm Franchetti nuk ishte zgjedhja e parë e Sekretarit të Mbrojtjes të SHBA-së Lloyd Austin, i cili në vend të kësaj rekomandoi të diplomuarin nga TOPGUN, Samuel Paparo si shefin e ardhshëm të Marinës. Biden promovoi gjithashtu admin Paparo, duke e emëruar atë për t’u bërë komandant i forcave ushtarake amerikane në Paqësor. Roja Bregdetare e SHBA-së aktualisht drejtohet nga një grua – Admiralja Linda Fagan – por ajo degë ushtarake është nën Departamentin e Sigurisë Kombëtare dhe jo nën Departamentin e Mbrojtjes.

Adm Franchetti do të marrë postin në vjeshtë, kur të përfundojë mandati katërvjeçar i shefit aktual. Por, ajo nuk do të jetë e plotfuqishme, pasi nuk ka gjasa që të votohet shumë shpejt nga senati amerikan. Senatori republikan i Alabamës, Tommy Tuberville, aktualisht po bllokon senatin nga konfirmimi i më shumë se 270 nismave ushtarake shkaku politikës së Pentagonit që të paguajë shpenzimet e udhëtimit për ushtarakët që duan të abortojnë jashtë shtetit amerikan. Në deklaratën e tij, Biden kritikoi senatorin, duke thënë se “ajo që po bën senatori Tuberville nuk është vetëm e gabuar, por është e rrezikshme”.

shba grua marina amerikane