Bota 6 Mars 2023, 10:26

Presidentja e KE takim me dyer të mbyllura me Scholz, zbardhet axhenda

Shkruar nga Pamfleti
Presidentja e KE takim me dyer të mbyllura me Scholz, zbardhet axhenda

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mori pjesë në një takim me dyer të mbyllura të kabinetit në Gjermani. Ky takim erdhi me kancelarin Scholz vetëm disa ditë pas vendimit për heqjen e motorëve me djegie në Evropë.

Pas takimit, Von der Leyen tha se ishte e rëndësishme të investohej në sektorin e energjisë së pastër në Evropë.

“Ne duhet të përqendrohemi në faktin se në të ardhmen do të ruajmë pozicionin tonë si lider botëror në energjinë e pastër. Për të cilën është e nevojshme të përmirësohet konkurrenca dhe kushtet e kornizës ligjore të sektorit,” tha ajo.

Von der Leyen shtoi se BE-ja ishte e angazhuar në dialog konstruktiv me Gjermaninë rreth planit të diskutueshëm për të ndaluar prodhimin e motorëve me djegie të brendshme në automjete deri në vitin 2035.

“Ka mbështetje të plotë për parimin e hapjes teknologjike, por kjo duhet gjithashtu të jetë gjithmonë e balancuar me qëllimet tona të politikës klimatike,” theksoi ajo.

Von der Leyen do të takohet me Presidentin e SHBA, Joe Biden më 10 mars, gjatë të cilit ata do të diskutojnë energjinë e pastër dhe zinxhirët e furnizimit.

Vendet evropiane janë të shqetësuara për ndikimin që skema e subvencionimit të gjelbër të SHBA-së do të ketë në bizneset evropiane.

ursula von der leyen scholz