Bota 1 Tetor 2023, 19:17

Prigozhin kthehet në “hero”, qindra rusë ‘pelegrinazh’ pranë varrit të ish-kreut të Wagner

Shkruar nga Pamfleti

Prigozhin kthehet në “hero”, qindra rusë

Qindra qytetarë rus përshëndesin çdo ditë, ish kreun e grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin të cilin e kanë cilësuar si një hero të Rusisë që ka dhënë gjithçka për atdheun.

Këtë fundjavë në varrin e tij në Shën Petersburg, nëna e tij, Violetta, dhe djali i tij, Pavel, vendosën lule pranë varrit të Prigozhin.

Ndërkohë dhjetëra mbështetës valëvitën flamujt e zinj të Wagner-it që kanë një kafkë dhe moton "Gjak, Nder, Atdhe, Guxim".

Prigozhin kthehet në “hero”, qindra rusë

Në Ortodoksinë Lindore, besohet se shpirti bën udhëtimin e tij përfundimtar për në parajsë ose në ferr në ditën e 40-të pas vdekjes.

Në përkujtimoret në Moskë dhe qytete të tjera ruse, dhjetëra luftëtarë të Wagnerit dhe rusë të zakonshëm bënë nderimet e tyre. Nga ana tjetër televizioni shtetëror rus heshti për këtë ngjarje.

Prigozhin kthehet në “hero”, qindra rusë

"Ai mund të kritikohet për ngjarje të caktuara, por ai ishte një patriot që mbronte interesat e atdheut në kontinente të ndryshme. Ai ishte karizmatik dhe më e rëndësishmja, ai ishte i afërt me luftëtarët dhe me njerëzit. Dhe kjo është arsyeja pse ai u bë i njohur si në Rusi ashtu edhe jashtë saj ", tha kreu i rekrutimit të Wagner në një deklaratë në Telegram.

Prigozhin kthehet në “hero”, qindra rusë

Kujtojmë se avioni privat Embraer me të cilin po udhëtonte shefi i Grupit Wagner u rrëzua në veri të Moskës duke vrarë të 10 personat në bord, duke përfshirë dy figura të tjera kryesore të Wagner, katër truprojat e Prigozhin dhe një ekuipazh prej tre personash, muajin e kaluar.

Është ende e paqartë se çfarë e shkaktoi rrëzimin e avionit dy muaj pas ditës që nga rebelimi i dështuar i shefit të mercenarëve. Ndërkohë që Kremlini tha se hetuesit po shqyrtonin mundësinë që avioni të ishte rrëzuar qëllimisht.

wagner progozhin