Bota 1 Tetor 2023, 18:50

Frika e një pushtimi nga Rusia, NATO dërgon avionë vëzhgimi në Lituani

Shkruar nga Pamfleti

Frika e një pushtimi nga Rusia, NATO dërgon avionë vëzhgimi

NATO ka vendosur avionë vëzhgimi në Lituani për të “monitoruar aktivitetin ushtarak rus pranë kufirit të aleancës”.

Avionët AWACS do të jenë në gjendje të “zbulojnë avionë dhe raketa qindra kilometra larg”, tha zëdhënësi i NATO-s, Dylan White, duke thënë se ato janë një “aftësi kryesore paralajmëruese e hershme për NATO-n”.

Lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës ka rritur fokusin tonë në mjedisin e sigurisë në rajonin e Detit Baltik”, sipas White.

Javën e kaluar, në vazhdën e sulmeve ruse të dronëve pranë territorit të NATO-s, SHBA vendosi katër avionë luftarakë shtesë F-16 në Rumani për të përmirësuar misionin e policisë ajrore të NATO-s.

avionë rusia lituania