Bota23 Maj 2024, 11:33

Pse amerikanët janë “shpresa e fundit” e Tel Avivit?

Shkruar nga Pamfleti

Pse amerikanët janë “shpresa e fundit” e Tel Avivit?

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka vendosur kundër Izraelit dhe Hamasit.

Kryeprokurori Karim Khan paraqiti një kërkesë përpara Dhomës së Procedurës Paraprake I për lëshimin e urdhrave të arrestit kundër kryeministrit të Tel Avivit Benjamin Netanyahu dhe ministrit të Mbrojtjes Yoav Gallant, si dhe tre liderëve të organizatës terroriste palestineze, Yahya Sinwar, Mohammed Deif dhe Ismail Hanyieh, për krime të dyshuara lufte dhe krime kundër njerëzimit në territoret palestineze dhe shtetin hebre. Sipas “Times of Israel”, kryeministri izraelit dhe ministri Gallant akuzohen për “shkaktim të shfarosjes, shkaktim të urisë si një metodë lufte, duke përfshirë ndalimin e furnizieve me ndihma humanitare, shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve gjatë konfliktit “.

Prokurori Khan shtoi gjithashtu se “efektet e përdorimit të urisë si një metodë lufte, së bashku me sulmet e tjera dhe dënimet kolektive kundër popullatës civile të Gazës janë akute, të dukshme dhe të njohura gjerësisht. Ato përfshijnë kequshqyerjen, dehidratimin, vuajtjet e thella dhe një numër në rritje të vdekjeve në mesin e popullatës palestineze,. Mandati drejtuar tre liderëve të Hamasit, megjithatë, flet për “shfarosje, vrasje, pengmarrje, përdhunim dhe dhunë seksuale gjatë paraburgimit”.

Reagimi i botës politike izraelite ishte shumë i ashpër. “Shteti i Izraelit ka nisur luftën më të drejtë, pas masakrës së qytetarëve të tij nga një organizatë terroriste. Shteti i Izraelit lufton në mënyrën më morale në histori, duke respektuar të drejtën ndërkombëtare dhe ka një sistem të fortë gjyqësor dhe të pavarur”, tha ministri Benny Gantz. “Të vendosësh liderët e një vendi që hyri në betejë për të mbrojtur qytetarët e tij, në të njëjtën faqe me terroristët gjakatarë, është verbëri morale dhe shkelje e detyrës dhe aftësisë së tij për të mbrojtur qytetarët e tij”, tha ai. Udhëheqësi i Tel Aviv theksoi gjithashtu se pranimi i postit të kryeprokurorit do të ishte “një krim historik që nuk do të zhduket”. Një burim i nivelit të lartë izraelit i tha gazetës Ynet se ai e konsideronte vendimin e prokurorit ” hipokrit dhe të turpshëm ndërkombëtarisht” dhe se vendimi i la zyrtarët hebrenj “të shokuar”.

Nga ana e tyre, Benjamin Netanyahu dhe Yoav Gallant mund të përfitojnë si nga fakti që Izraeli nuk ka nënshkruar Statutin ashtu edhe nga “mburoja” e Shteteve të Bashkuara , një komb kyç që nuk njeh autoritetin e gjykatës së Hagës dhe që mund të vendosë presion ndaj Gjykatës për të mos vazhduar procedurën. Tashmë në fillim të majit, kur kryeprokurori Karim Khan deklaroi se ekipi i tij po hetonte krimet e dyshuara të luftës të kryera në Gaza, Uashingtoni kishte bërë të ditur se ai “nuk ishte në favor ” të lëshimit të urdhër-arresteve që synonin lidershipin hebre. Situata, pra, mund të evoluojë në mënyrë të ngjashme me atë që ndodhi me urdhrin e arrestit kundër Vladimir Putin, objektivi kryesor i të cilit ishte ta bënte presidentin rus një “paria” ndërkombëtar.

Ndërkohë, foli edhe presidenti amerikan Joe Biden, i cili e quajti “të egër” kërkesën e kryeprokurorit të Gjykatës Penale Ndërkombëtare për urdhërarresti kundër kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministrit të Mbrojtjes Yoav Gallant. “Kërkesa e prokurorëve të GJNP-së për urdhërarresti për liderët izraelitë është skandaloze. Dhe më lejoni të jem i qartë: çfarëdo që mund të nënkuptojë ky prokuror, nuk ka asnjë ekuivalencë – asnjë – midis Izraelit dhe Hamasit. Ne do të jemi gjithmonë me Izraelin kundër kërcënimeve për sigurinë e tij”, tha Biden.

Ndihmësi i tij i lartë, Sekretari i Shtetit, Antony Blinken, kritikoi masën, duke ngritur pikëpyetje mbi juridiksionin e gjykatës si dhe procesin e saj për të bërë këtë kërkesë. Ai shtoi se kjo mund të rrezikojë negociatat për të arritur një marrëveshje pengjesh dhe një armëpushim. Blinken tha se Izraeli ishte i përgatitur të bashkëpunonte me gjykatën dhe se prokurori ishte planifikuar të vizitonte Izraelin që në fillim të javës së ardhshme, por në vend të kësaj ai shkoi në një televizion kabllor për të shpallur akuzat.