Bota16 Prill 2024, 22:10

Pse orët në vijim janë kritike për fatin e Lindjes së Mesme?!

Shkruar nga Dominic Waghorn

Pse orët në vijim janë kritike për fatin e Lindjes së

Qeveria është nën presion për të goditur fort dhe shpejt për të kërkuar një çmim të lartë që do ta pengojë Iranin të sulmojë me raketa të tilla kundër Izraelit.

Kur fotot e para të raketave të rrëzuara iraniane u publikuan të dielën në mëngjes, nuk dukeshin reale.
Edhe zëdhënësi me përvojë ushtarake Peter Lerner u mashtrua.

“Mendova se ishte lajm i rremë”, tha ai për Sky News.

Raketat që ranë në Detin e Vdekur dhe qytete të tjera të Izraelit dukeshin shumë kolosale për të qenë të vërteta.
Në një bazë ushtarake pranë bregut, na u tregua rezervuari i karburantit për një raketë Emad ose 'Shtylla e Forcës', që hyri në hapësirën ajrore izraelite atë natë.

Është 11 metra e gjatë, por me një kokë sa madhësia e një automjeti. Ka një rreze prej 1000 miljesh, një ngarkesë prej gjysmë ton eksplozivi.

Irani qëlloi të shtunën Izraelin nga dhjetëra raketa të tilla. Pretendimet se sulmi i Iranit ishte në çfarëdo mënyre një përpjekje simbolike dukeshin absurde.

Nëse ndonjë nga ato raketa balistike do të kishte arritur në një qendër të populluar izraelite, do të kishte qenë shkatërruese.

Teksa ka folur për gazetarët, zëdhënësi ushtarak izraelit Daniel Hagari tha se sulmi nuk do të mbetet pa u ndëshkuar.

"Gjuajtja e 110 raketave balistike drejtpërsëdrejti në Izrael nuk do të lihet me aq. Ne do të përgjigjemi. Në kohën tonë. Në vendin tonë. Mënyrën do ta zgjedhim", tha ai.

Thuhet se ka një debat intensiv në qeveri se si do të ndodhë kjo. Qeveria është nën presion për të goditur fort dhe shpejt për të kërkuar një çmim të lartë që do ta pengojë Iranin të sulmojë raketa me raketa të tilla kundër Izraelit.

Por të tjerët kanë frikë se kjo mund të rrezikojë koalicionin e aleatëve dhe fqinjëve që ndihmuan në mbrojtjen e Izraelit atë natë.

David Horovitz është redaktor i Times of Israel dhe një nga vëzhguesit e saj më me përvojë të marrëdhënieve ndërkombëtare të vendit.

“Ekziston shqetësimi se nëse ju kundërpërgjigjeni, rrezikoni të shkatërroni atë koalicion, ju mund të nxisni një përgjigje të mëtejshme iraniane dhe për rrjedhojë një luftë rajonale, madje potencialisht një luftë botërore”, tha ai për Sky News.

Një mundësi për koalicion thuhet se vjen për të krijuar presion të vërtetë ndërkombëtar mbi Iranin, jo për të ndaluar programin e pretenduar të armëve bërthamore.

Por ka edhe një rrezik shumë të madh. Disa raporte thonë se hakmarrja e Izraelit do të ndalet në një sulm të gjithanshëm ndaj objektivave brenda Iranit. Orët e ardhshme mund të vendosin nëse lufta në Lindja e Mesme do të zgjerohet ose jo./ Përshtati:"Pamfleti", Nga: "Sky News".