Bota14 Prill 2024, 01:08

Reagon Biden: Mbështetja jonë për sigurinë e Izraelit është e hekurt, jemi krah tyre

Shkruar nga Pamfleti

Reagon Biden: Mbështetja jonë për sigurinë e Izraelit

Në orën 4.34 pasdite (me orën lokale), Presidenti Biden, i cili kishte marrë përditësime mbi Lindjen e Mesme në shtëpinë e tij në plazh në Delaware. Më pas zbarkoi në bazën ushtarake Andrews në Maryland.

Gjysmë ore më vonë ai ishte në Shtëpinë e Bardhë ku mblodhi Këshillin e Sigurisë.

Së bashku me kreun e Pentagonit Lloyd Austin, sekretarin e shtetit Antony Blinken, shefin e shtabit të forcave të armatosura Charles Q. Brown, drejtorin e CIA-s Bill Burns, drejtorin e Inteligjencës Kombëtare Avril Haines, kreun e Këshilli i Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan dhe me nënpresidenten Kamala Harris të lidhur me video, presidenti po përgatitej për një natë të gjatë.

"Ekipi i tij është në komunikim të vazhdueshëm me zyrtarët izraelitë dhe partnerë dhe aleatë të tjerë," tha Këshilli i Sigurisë Kombëtare në një deklaratë. Presidenti Biden ishte i qartë: “Mbështetja jonë për sigurinë e Izraelit është e hekurt. Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë pranë popullit izraelit dhe do të mbështesin mbrojtjen e tyre kundër këtyre kërcënimeve nga Irani”.