Bota13 Prill 2024, 23:24

Nisja e dronëve nga Irani/ Ambasadori gjerman në Izrael: Një sulm i drejtpërdrejtë si kurrë më parë

Shkruar nga Pamfleti

Nisja e dronëve nga Irani/ Ambasadori gjerman në Izrael: Një sulm

Siria ka vënë në gatishmëri të lartë sistemet e saj të mbrojtjes tokë-ajër Pantsir të prodhuar nga Rusia rreth kryeqytetit Damask dhe bazave kryesore në rast të një sulmi izraelit, thanë burimet e ushtrisë.

Ata thanë se presin që Izraeli të sulmojë bazat dhe instalimet e ushtrisë ku janë vendosur milicitë pro-iraniane, pasi Garda Revolucionare elitare e Iranit tha se ata qëlluan me dhjetëra dronë dhe raketa në objektiva specifike në Izrael.

"Një sulm i drejtpërdrejtë si kurrë më parë: dronët iranianë po i afrohen Izraelit dhe mund të ketë më shumë në rrugë." Kështu ka shkruar ambasadori gjerman në Izrael Steffen Seibert në X të së shtunës në mbrëmje. “I bëj thirrje të gjithë gjermanëve, për sigurinë tuaj, të ndjekin udhëzimet e Komandës së Frontit të Brendshëm dhe të autoriteteve lokale”, shtoi ish-zëdhënësja e Angela Merkel.