Bota20 Prill 2023, 08:02

Reforma e pensioneve/ Vizita në Francën rurale për të qetësuar tensionet, Macron pengohet nga protestuesit

Shkruar nga Pamfleti

Reforma e pensioneve/ Vizita në Francën rurale për të

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është shprehur se përplasja me tenxhere ndaj tij nuk do ta çojë Francën përpara.

Rreth 100 protestues që përplasnin tenxheret u shtynë nga policia kur presidenti francez vizitoi një fabrikë në Alsace në një përpjekje për të frenuar zemërimin për rritjen e moshës së pensionit nga 62 në 64 vjeç.

Anëtarët e sindikatave CGT dhe CFDT ishin mbledhur para zyrës së kryetarit të bashkisë në fshatin Muttersholtz të mërkurën, ku Macron filloi një seri vizitash në Francën rurale për t'u përpjekur të qetësonte tensionet mbi ndryshimet e tij jopopullore të pensioneve.

Demonstruesit goditën tiganët dhe kapakët e tiganit, si dhe i frynë bilbilave. Pas kërkesave të përsëritura nga policia për t'u kthyer nga zona, ku autoritetet lokale kishin ndaluar demonstratat, oficerët përdorën forcë për t'i shtyrë ata 200 metra larg, raporton The Guardian.

“Nuk janë tenxheret ato që do ta lejojnë Francën të ecë përpara”, tha Macron. Ai i përshkroi demonstratat si “vetëm kohët në të cilat jetojmë”.

“Ne mund të rifillojmë industrinë franceze të tenxheres, nuk prodhojmë mjaftueshëm”, tha ai, duke shtuar se prioriteti i tij ishte ri-industrializimi dhe vendet e punës.

“Realiteti në të gjithë vendin nuk është vetëm ata që bëjnë zhurmë me tenxhere apo ankohen. Gjithmonë do të më shihni me njerëz… Më duhet të vazhdoj”, tha Macron.

Protestat sporadike kanë vazhduar që kur Macron nënshkroi ndryshimet në ligj të pensioneve në fundjavë, pas tre muajsh demonstratash dhe zemërimi sindikal që qeveria përdori një urdhër ekzekutiv për të shtyrë ligjin, duke anashkaluar një votim në parlament.

Këtë javë, grupe të vogla janë mbledhur gjatë natës, veçanërisht në Paris ku kazanët janë djegur.

Goditja e tenxhereve dhe tiganëve si një formë e re proteste filloi të hënën mbrëma gjatë fjalimit televiziv të Macron, ndërsa qindra protestues u mblodhën jashtë bashkive për të pritur presidentin. Rreth 300 njerëz goditën gjithashtu tenxheret, tiganët dhe enët e kuzhinës dhe bënë thirrje për dorëheqjen e Macron në Saint-Denis mbrëmjen e së martës, kur ai mori pjesë në një takim privat.

Reforma e pensioneve/ Vizita në Francën rurale për të

proteste emmanuel macron franceze