Bota10 Qershor 2023, 11:08

Shpërthim në një fabrikë raketash në Turqi, humbin jetën 5 persona

Shkruar nga Pamfleti

Shpërthim në një fabrikë raketash në Turqi, humbin

Një shpërthim i fuqishëm ka ndodhur ditën e sotme në një fabrikë raketash dhe eksplozivësh në Turqi, ku kanë humbur jetën të paktën pesë punëtorë, tha Ministria e Mbrojtjes e Turqisë.

Shpërthimi ndodhi rreth orës 08:45 në kompleksin e Korporatës shtetërore të Industrisë Mekanike dhe Kimike, në periferi të kryeqytetit, Ankara. Një hetim ka nisur për shkakun e shpërthimit. Në zonë janë dërguar disa autoambulanca dhe zjarrfikëse.

Xhamat e dyqaneve dhe shtëpive në zonat përreth u thyen nga forca e shpërthimit, raportoi televizioni NTV.

turqi shperthim fabrike raketash