Bota 1 Prill 2023, 11:41

Është zyrtarisht nën akuzë, Donald Trump mbledh 4 milionë dollarë brenda 24 orëve

Shkruar nga Pamfleti

Është zyrtarisht nën akuzë, Donald Trump mbledh 4

Donald Trump  ka mbledhur 4 milionë dollarë për kandidimin e tij presidencial në 2024, vetëm brenda 24 orëve pasi një juri e madhe në Manhattan paditi ish-presidentin amerikan. Sipas fushatës së ish-presidentit, mbi 25 për qind e donacioneve erdhën nga donatorët për herë të parë në fushatën Trump.

“Kjo rritje e pabesueshme e kontributeve bazë konfirmon se populli amerikan e sheh aktakuzën e Presidentit Trump si një armatim të turpshëm të sistemit tonë të drejtësisë nga një prokuror i financuar nga Soros. Me një kontribut mesatar prej vetëm 34 dollarësh, fushata e Trump 2024 financohet nga një koalicion i pakrahasueshëm patriotësh punëtorë, të cilët janë të ngopur me donatorë me interes të veçantë si Soros që shpenzojnë miliarda dollarë për të ndikuar në zgjedhjet tona. Amerikanët nga të gjitha 50 shtetet i dhuruan fushatës së Presidentit Trump brenda pesë orëve të para të "akuzës së rreme", thuhet në deklaratë.

Juria e madhe të enjten votoi për të paditur Trump, një republikan, për rolin e tij në pagesën e parave për yllin porno Stormy Daniels në një përpjekje për të blerë heshtjen e saj për një aferë të dyshuar.

Trump, i cili është ish-presidenti i parë amerikan që përballet me një akuzë penale, do të dalë në gjyq të martën.Aktakuza mbetet e vulosur dhe nuk është e qartë se për cilat krime dhe sa akuza penale është akuzuar Trump.

Të enjten, brenda disa minutave nga akuza e Trump, fushata e Trump lëshoi një email për mbledhjen e fondeve që kërkonte kontribute për fushatën e 76-vjeçarit 2024.

Shtëpia e Bardhë ka refuzuar të komentojë mbi aktakuzën e ish-presidentit

"Unë nuk kam asnjë koment për këtë," u tha presidenti Joe Biden gazetarëve të premten.

 "Unë nuk do të komentoj një çështje penale në vazhdim pasi ka të bëjë me ish-presidentin," Zëvendëspresidentja Kamala Harris u tha gazetarëve në Zambia.

Trump, presidenti i 45-të i SHBA-së nga viti 2017 deri në vitin 2021, ka mohuar të gjitha keqbërjet në lidhje me pagesat e bëra përpara zgjedhjeve në vitin 2016.Trump është aktualisht kandidati kryesor në mesin e të gjithë pretendentëve të deklaruar dhe të mundshëm për nominimin republikan të Shtëpisë së Bardhë në vitin 2024. Trump u fajësua dy herë nga Dhoma e Përfaqësuesve. Ai u lirua nga Senati të dyja herët.

shba trump