Bota 1 Prill 2023, 11:26

Nga arrestimi i Putin te Papa me “Balenciaga”; si Inteligjenca Artificiale mashtroi gjithë botën dhe pasojat negative të saj

Shkruar nga Pamfleti
Nga arrestimi i Putin te Papa me “Balenciaga”; si Inteligjenca
Imazhe të gjeneruara nga Inteligjenca Artificiale

Një imazh i Papa Françeskut, ku Ati i Shenjtë shihet i veshur gjithë stil, me një xhup të bardhë deri tek kyçi i këmbës, një kryq argjendi i varej në gjoks dhe kapelen në kokë. Bukur apo jo?

Njerëzit besonin se Papa thjesht vendosi të bëhej super në modë, duke u shkëputur nga kodet dhe linjat tradicionale të veshjes.

Sidoqoftë fotoja e bërë virale është krejtësisht e rreme.

Nga arrestimi i Putin te Papa me “Balenciaga”; si Inteligjenca

Gjithçka është një produkt i inteligjencës artificiale, e cila mashtronte edhe përdoruesit më dinamik dhe dyshues në të njëjtën kohë, të rrjeteve sociale.

Pablo Xavier, i cili nxori në dritë “kryeveprën”, tha se ishte nën efektin e lëndëve narkotike kur filloi të luante me Midjourney, një mjet i inteligjencës artificiale që mund të krijojë imazhe realiste false.

“Sapo kisha idenë: duhet të bëhesha Papa. Më pas erdhi lehtë: “Papa në Balenciaga, pallto Moncler, duke ecur në rrugët e Romës, Parisit”, gjëra të tilla”, tha Pablo Xavier.

I kënaqur me punën e tij, krijuesi i fotove pohoi se kishte shpërndarë fotot “perfekte” në grupin AI Art Universe në Facebook dhe më pas në Reddit. Por imazhi me të vërtetë u bë viral sapo u shfaq në Twitter. Pablo Xavier e pranoi se ishte padyshim e frikshme kur njerëzit menduan se materiali ishte i vërtetë dhe filloi të merrte urrejtje përmes komenteve, kur pranoi se ajo çka panë nuk ishte reale.

Inteligjenca artificiale energjike – duke përfshirë modele të mëdha gjuhësore si GPT-4, dhe gjeneratorë imazhesh si DALL-E, Midjourney dhe Stable Diffusion – po përparon stuhishëm, saqë një pjesë e mirë e netizentëve, mes zhurmës dhe frikës, e kanë të vështirë ta pranojnë pasi nuk bëjnë dot diferencimin mes joreales dhe të vërtetës.

Sidoqoftë, Papa nuk ishte i vetmi. Të tjerë personazhe që kanë rënë “pre” e Midjourney, janë ish-Presidenti i SHBA-së Donald Trump, udhëheqësi rus Vladimir Putin, Leonardo Di Caprio duke folur në Asamblenë e Kombeve të Bashkuara, Elon Musk në një event apo Kleopatra.

Nga arrestimi i Putin te Papa me “Balenciaga”; si Inteligjenca

Fotot e krijuara nga AI të ish-presidentit Donald Trump duke i rezistuar arrestimit dhe duke ikur nga policia e Nju Jorkut bënë xhiron e Twitter javën e kaluar, pasi politikani përballet me akuza penale.

Nga arrestimi i Putin te Papa me “Balenciaga”; si Inteligjenca

Imazhet e krijuara nga Eliot Higgins, themeluesi i rrjetit të gazetarisë investigative Bellingcate, treguan një Trump të indinjuar në duart e zyrtarëve, ndërsa gruaja Melania dhe djali Donald Jr. protestuan kundër arrestimit.

Sakaq, në Amerikën Latine, aktorët e zërit kanë raportuar se janë duke humbur punën sepse janë zëvendësuar nga softueri i dublimit të AI. “Një opsion gjithnjë e më i popullarizuar për aktorët zanorë është që të marrin pjesë në koncerte regjistrimi me pagesë të dobët në kompanitë e inteligjencës artificiale, duke trajnuar pikërisht teknologjinë që synon t’i zëvendësojë ata”, thuhet në një raport të Rest of World.

Përparimet e fundit në inteligjencën artificiale kanë dhënë paralajmërime se teknologjia me zhvillim të shpejtë mund të rezultojë në “mendje dixhitale gjithnjë e më të fuqishme që askush – madje as krijuesit e tyre – nuk mund t’i kuptojë, parashikojë ose kontrollojë në mënyrë të besueshme”.

Kjo sipas një letre të hapur të nënshkruar nga më shumë se 1,000 ekspertë, studiues dhe mbështetës të AI , e cila kërkon një pauzë të menjëhershme në krijimin e AI-ve “gjigante” për 6 muaj, në mënyrë që të zhvillohen protokolle sigurie për të zbutur rreziqet e tyre.

Por çfarë është në gjendje të bëjë teknologjia aktualisht?

Mund të gjenerojë imazhe fotorealiste

Midjourney krijon imazhe nga përshkrimet e tekstit. Është përmirësuar ndjeshëm në përsëritjet e fundit, me versionin pesë të aftë për të prodhuar imazhe fotorealiste.

Mund të përsërisë bindshëm zërat e njerëzve

Zërat e gjeneruar nga AI mund të trajnohen që të tingëllojnë si njerëz specifikë, me saktësi të mjaftueshme sa që mashtronin një sistem identifikimi të zërit të përdorur nga qeveria australiane, zbuloi një hetim i Guardian Australia.

Mund të shkruajë

GPT-4, modeli më i fuqishëm i lëshuar nga OpenAI, mund të kodojë në çdo gjuhë programimi kompjuterik dhe të shkruajë ese dhe libra. Modelet e mëdha të gjuhëve kanë çuar në një bum të librave elektronikë të shkruar me AI për shitje në Amazon. Disa media, si CNET, thuhet se kanë përdorur AI për të shkruar artikuj.

Video AI po bëhet gjithnjë e më e mirë

Tani ka në dispozicion gjeneratorë tekst-në-video, të cilët, siç sugjeron emri i tyre, mund ta kthejnë një përshkrim teksti në një imazh lëvizës.

Mund t’i kthejë imazhet 2D në 3D

Inteligjenca artificiale po përmirësohet gjithashtu në shndërrimin e imazheve të palëvizshme 2D në vizualizime 3D.

Është aq precise saqë “i detyron” njerëzit të bëjnë gabime faktike dhe halucinacione.Inteligjenca artificiale, veçanërisht modelet e mëdha të gjuhës që përdoren për chatbot si ChatGPT, janë të njohura për gabimet faktike që humbasin lehtësisht, sepse duken mjaft bindëse.

 

 

inteligjenca artificiale putin papa trump