Bota25 Maj 2024, 10:55

Stoltenberg thirrje aleatëve të NATO-s: Lejoni Ukrainën të përdorë armët

Shkruar nga Pamfleti

Stoltenberg thirrje aleatëve të NATO-s: Lejoni Ukrainën të
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u ka bërë thirrje aleatëve të NATO-s që furnizojnë Ukrainën me armë, që të heqin ndalimin e përdorimit të tyre në sulmin ndaj objektivave ushtarake në Rusi.

"Ka ardhur koha që aleatët të mendojnë nëse duhet të heqin disa nga kufizimet që kanë vënë në përdorimin e armëve që i kanë dhuruar Ukrainës. Sidomos tani kur shumë luftime po zhvillohen në Kharkiv, afër kufirit, për t'i mohuar Ukrainës mundësinë e përdorimit të këtyre armëve kundër objektivave legjitime ushtarake në territorin rus e bën shumë të vështirë për ta që të mbrohen”, tha Stoltenberg.

Stoltenberg vuri në dukje se rusët do të vazhdonin të bënin presion, të fitonin pozicione të vogla dhe ishin të gatshëm të paguanin një çmim shumë të lartë për këto fitime të vogla. Stoltenberg pranoi rrezikun e përshkallëzimit. Ai tha se sfida ishte të parandalohej që kjo luftë të shndërrohej në një luftë të plotë midis Rusisë dhe NATO-s në Evropë, ndërsa theksoi ndryshimin midis furnizimeve me armë, stërvitjes dhe veprimit ushtarak.
 
"Ne ofrojmë trajnime, ne ofrojmë armë, municione për Ukrainën, por nuk do të përfshihemi drejtpërdrejt nga territori i NATO-s në operacionet luftarake mbi ose në Ukrainë. Pra, kjo është një gjë tjetër”, tha Stoltenberg.

Ai komentoi gjithashtu propozimin për të vendosur trupa në Ukrainë nëse qeveria e saj e kërkon atë, një ide e mbrojtur nga presidenti francez Emmanuel Macron.

"Ky nuk është plani.Ne nuk kemi asnjë qëllim të dërgojmë trupa tokësore të NATO-s në Ukrainë sepse qëllimi ynë ... ka qenë i dyfishtë, të mbështesim Ukrainën siç bëjmë ne, por edhe të sigurojmë që të mos e përshkallëzojmë këtë në një konflikt të shkallës së plotë”, u shpreh Stoltenberg