Bota20 Prill 2023, 08:32

Tragjedi gjatë një darke iftari në Jemen; mbi 80 të vdekur; gra dhe fëmijë në mesin e viktimave

Shkruar nga Pamfleti
Tragjedi gjatë një darke iftari në Jemen; mbi 80 të vdekur;
Pamjet nga vendngjarja

Mbi 80 persona janë vrarë në një përplasje në një shkollë në kryeqytetin e Jemenit, Sana, gjatë një darke iftari për Ramazanin, thonë zyrtarët.

Pamjet televizive tregojnë një turmë njerëzish të paaftë për të lëvizur dhe shumë në ankth në zonën Bab-al-Jemen të qytetit.

Qindra njerëz thuhet se u grumbulluan në shkollë vonë të mërkurën për të marrë donacione që arrijnë në rreth 9 dollarë për person.

Rebelët Houthi e kanë drejtuar qytetin që kur dëbuan qeverinë në vitin 2015.

Dy biznesmenë vendas që organizuan ngjarjen janë arrestuar dhe një hetim është duke u zhvilluar, tha ministria e brendshme.

Një zëdhënës i ministrisë fajësoi për shtypjen "shpërndarjen e rastësishme" të fondeve pa koordinim me zyrtarët lokalë.

Shumë njerëz u plagosën dhe gjithashtu edhe 13 persona janë në një situatë kritike, tha një zyrtar shëndetësor në Sanaa.

“Gra dhe fëmijë ishin në mesin e të vdekurve”, tha një zyrtar i sigurisë Houthi për agjencinë e lajmeve AFP në kushte anonimiteti, sepse ai nuk ishte i autorizuar të fliste me gazetarët.

Agjencia e lajmeve Associated Press citon dy dëshmitarë okularë të cilët thanë se luftëtarët Houthi kishin qëlluar në ajër në një përpjekje për të kontrolluar turmën, me sa duket duke goditur një tel elektrik që rezultoi në një shpërthim. Kjo shkaktoi panik që çoi në shtypjen, shtuan ata.

Rebelët thuhet se më pas kanë mbyllur shkollën dhe kanë ndaluar njerëzit, përfshirë gazetarët, të afrohen.

Houthi-t thuhet se kanë rënë dakord të paguajnë 2,000 dollarë amerikanë (1,600 £) për çdo familje që humbi një të afërm, ndërsa të plagosurit do të merrnin rreth 400 dollarë (322 £).

tragjedi gjatë një mbrëmje iftari në jemen mbi 80 të vdekur