Bota 1 Prill 2023, 09:20

Tre emrat që mund të zëvendësojnë Jens Stoltenberg në krye të NATO-s

Shkruar nga Pamfleti
Tre emrat që mund të zëvendësojnë Jens Stoltenberg
Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg

Presidentja e Komisionit Evropian dhe njëherazi ish-ministrja gjermane e mbrojtjes, Ursula von der Leyen, është në mesin e kandidatëve për postin e sekretarit të përgjithshëm të NATO-s.

Lajmin e ka bërë me dije gazeta britanike The Sun, teksa duke cituar një burim diplomatik ajo shkruan se disa vende anëtare të NATO-s kanë sugjeruar që zonja von der Leyen të marrë postin pasi Jens Stoltenberg tërhiqet.

Norvegjezi pritet të tërhiqet në tetor siç ishte planifikuar. Mandati i tij u zgjat tre herë. Ai ka qenë Sekretar i Përgjithshëm i NATO-s për nëntë vitet e fundit.

Raporti i Sun, duke cituar burime të paidentifikuara të qeverisë britanike, tha se Londra ka të ngjarë të vërë veton ndaj kandidaturës së zonjës von der Leyen, ndërsa citon kritikët e historisë së saj – si kreu i ushtrisë gjermane – që e konsideronin atë dobët.

Qeveria britanike thuhet se po informon sekretarin aktual të mbrojtjes konservatore, Ben Wallace, për të marrë postin. Nëse ai pason Stoltenberg, ai do të jetë britaniku i parë që do të kryesojë aleancën ushtarake në dy dekada.

Sipas tabloidit britanik, mes kandidatëve që diskutohen janë ata të kryeministres estoneze Kaia Kalas dhe ministres kanadeze të financave Chrystia Freeland, nëna e së cilës është ukrainase.

Sakaq, burime të tjera të cituara së fundmi nga gazeta gjermane Welt am Sonntag, thonë se mes kandidatëve kryesorë është Ben Wallace dhe kryeministri socialist i Spanjës, Pedro Sanchez.

jens stoltenberg nato