Bota16 Korrik 2023, 13:50

Tronditi aleatët në samitin e NATO-s; Erdogan “matrapazi” kryesor i politikës botërore

Shkruar nga JAMIE DETTMER

Tronditi aleatët në samitin e NATO-s; Erdogan “matrapazi”

Me këtë, Erdogan i kapi të gjithë në befasi.

Kushdo që mendon se jetëgjatësia në detyrë pakëson paparashikueshmërinë e aftë të presidentit turk, do të ishte shpërdoruar nga turneu i tij në samitin vjetor të NATO-s në Vilnius këtë javë.

Erdogan tronditi aleatët perëndimorë dhe Vladimir Putinin me mbështetjen e tij të hapur për përpjekjen e Ukrainës për t'u bashkuar me bllokun ushtarak 31-vendesh, duke thënë se vendi i shkatërruar nga lufta "e meriton anëtarësimin në NATO".

Ai e ndoqi atë shpejt duke shtuar një kusht të ri, të pamundur për heqjen e vetos ndaj anëtarësimit të Suedisë në NATO: se Bashkimi Evropian duhet së pari të avancojë ofertën e ngecur prej kohësh të Turqisë për t'u pranuar.

Dukej se samiti do të anashkalohej plotësisht nga fokusi i tij i planifikuar në Ukrainë. “Askush nuk duhet të presë kompromis dhe mirëkuptim nga unë”, deklaroi Erdogan ndërsa nisej për në Lituani.

Dhe pastaj befas ai bëri piruet.

Pas disa orësh diplomacie të furishme, udhëheqësi turk shtrëngoi duart me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai hoqi veton ndaj anëtarësimit suedez, pasi e bllokoi atë për muaj të tërë me arsyetimin se Stokholmi kishte strehuar aktivistët kurdë, të cilët Ankaraja i përshkruan si "terroristë".

Me këtë, Erdogan i kapi të gjithë në befasi.

Nëpërmjet kësaj serie kthesash politike, Turqia siguroi lëshime thelbësore, tha Rich Outzen, një anëtar i lartë i Këshilli Atlantik.

“Duhet të pranoni se Erdogan luajti mirë në drejtim të mbrojtjes së interesave kombëtare të Turqisë”, tha ai.

Ndërkohë, Rusia ishte gjithashtu e gabuar. Erdogan papritmas vendosi të lirojë komandantët e Regjimentit Azov ukrainas që mbahen nën një marrëveshje shkëmbimi të të burgosurve. Dmitry Peskov, zëdhënësi i Kremlinit, u ankua për "një shkelje" të besimit.

 "Askush nuk e informoi Rusinë për transferimin", u ankua Peskov. “Ata duhej të qëndronin në Turqi deri në fund të konfliktit”.

Në pamje të parë, makinacionet e Erdoganit duken të zhveshura dhe madje kaotike. Por sjellja e tij ka të gjitha shenjat dalluese të mirësjelljes osmane dhe ritualit të pazareve në Pazarin e Madh të Stambollit, vetëm me aksione shumë më të mëdha. Për Outzen, Erdogan këtë javë po bënte atë që bën gjithmonë duke luajtur nga të gjitha anët, duke bërë pazare kapriçioze për të marrë atë që donte, dhe jo vetëm për të mbajtur këmbët e Suedisë në zjarr kur bëhet fjalë për aktivistët kurdë.

Kur bëhej fjalë për zgjerimin e NATO-s dhe pranimin e Suedisë, Uashingtoni dhe Brukseli në një farë mënyre po e keqkuptonin Erdoganin, tha ai. Ata e shohin atë si "jashtëzakonisht të keq dhe pa ndonjë arsye të mirë që ngacmonte Suedinë për hyrjen e saj dhe vetëm në fund u dorëzua pasi u kritikua në mënyrë të përshtatshme dhe energjike nga Perëndimi".

Por Outzen, i cili shërbeu në Departamentin e Shtetit të SHBA si këshilltar ushtarak dhe civil, kjo është e gabuar. Erdogan ka të ngjarë të synonte gjithmonë të lejonte suedezët të bashkoheshin, ai ishte vetëm pas një marrëveshjeje më të mirë.

Të qenit anëtar i NATO-s, organizata kryesore botërore e sigurisë, rrit fuqinë turke, tha Outzen, dhe ata janë gjithmonë të lumtur në parim që ajo të zgjerohet.

"Unë në fakt mendoj se Erdogan po luante një lojë të bazuar në njohurinë se në fund do të linte Suedinë të hynte, por duke ditur se me afrimin e samitit ai mund të maksimizonte optikën e mirë dhe të nxirrte më shumë lëshime", theksoi Outzen.

Kërkesat për avionë të rinj

Ndër koncesionet ishte shitja e 40 avionëve të rinj amerikanë F-16 në Turqi, si dhe kompleti për të përmirësuar avionët tashmë në posedim të vendit.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan, ka hedhur poshtë sugjerimet se kishte ndonjë lidhje midis tërheqjes së Turqisë ndaj Suedisë dhe F-16. Por siç e di çdo detektiv i mirë, rastësitë janë të rralla. Dhe ligjvënësit amerikanë që kanë kundërshtuar prej kohësh shitjen e F-16 në Turqi janë nën presion në dy javët e fundit nga administrata e Biden për të hequr kundërshtimet e tyre me përpjekjet që intensifikohen me afrimin e samitit.

Koncesionet që lideri turk siguroi shkojnë përtej avionëve luftarakë. Fuqitë perëndimore janë gati të heqin një sërë sanksionesh të mbrojtjes dhe aviacionit që u vendosën ndaj Ankarasë nga viti 2019, tha Emre Uslu, një akademik turk. Sanksionet ishin një reagim ndaj blerjes së sistemeve ruse të armëve nga Turqia dhe në përgjigje të inkursionit ushtarak të Ankarasë në Sirinë veriore.

Në deklaratën e NATO-s të lëshuar pas takimit të Erdoganit me Stoltenberg dhe Kristersson, aleanca u angazhua “për parimin se nuk duhet të ketë kufizime, barriera apo sanksione për tregtinë e mbrojtjes dhe investimet midis aleatëve. Ne do të punojmë për eliminimin e pengesave të tilla.”

Kjo ishte një fitore e madhe për liderin turk.

Ai ka lobuar prej kohësh që sanksionet perëndimore ndaj sektorëve të aviacionit dhe mbrojtjes të vendit të hiqen për arsye shtetërore dhe familjare.

“Industria e aviacionit të Turqisë është kritike në përpjekjet e Erdoganit për të ndërtuar një kompleks të fortë ushtarako-industrial, pjesa më e madhe e të cilit i përket bizneseve në pronësi të miqve të tij dhe dhëndrit të tij Selçuk Bayraktar”, shtoi Uslu.

Ndërsa fuqitë perëndimore mund të jenë ende të zgjuara nga taktikat e armatosura të Erdoganit, reagimi i Moskës ka qenë gjithashtu i mprehtë dhe për herë të parë në publik, rusët kritikuan furnizimin e Turqisë me dronët e armatosur Bayraktar, të cilat ukrainasit i kanë përdorur për efekt të mirë.

Kremlini thotë se pret sqarime në lidhje me lirimin e të burgosurve ukrainas nga Turqia dhe ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov iu ankua homologut të tij turk Hakan Fidan këtë javë për "shkatërrueshmërinë" e furnizimeve ushtarake të Turqisë në Ukrainë.

Veprimet e Erdoganit nxitën disa të pyesin nëse ai do të hedhë fatin e tij me Perëndimin. Zyrtarët perëndimorë dhe analistët gjeopolitikë kanë vënë në dyshim prej kohësh nëse miqësia Erdogan-Putin është e qëndrueshme.

Disa kanë vënë në pikëpyetje nëse miqësia rrezikon të shembet për shkak të madhështisë së ambicieve të tyre gjeopolitike, të cilat shpesh janë në qëllime të kundërta. Ata ishin në anët kundërshtare në Siri dhe Libi, për shembull.

Por Putin dhe Erdogan kanë qenë në gjendje të ndajnë pikat e ndezjes në të kaluarën që kërcënuan të përmbysnin partneritetin e tyre. Erdogan deri më tani ka refuzuar t'i bashkohet Perëndimit në vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë. Ai shpreson të presë Putinin në Turqi së shpejti për të diskutuar zgjerimin e marrëveshjes për të lejuar eksportin e grurit nga portet e Detit të Zi të Ukrainës dhe ka të ngjarë të përsërisë ofertën e tij për të vepruar si ndërmjetës midis Moskës dhe Kievit.

Sipas Outzen, Erdogan ka të ngjarë të vazhdojë të luajë me të dyja palët, në përputhje me politikën e jashtme tradicionale turke. "Që ai të vendosë se është plotësisht në bord me Perëndimin tani do të ishte jashtë karakterit", tha ai./ Përshtati nga Politico, Pamfleti

erdogan nato