Bota16 Mars 2023, 16:08

Zhduken 2 ton uranium natyror në Libi, OKB ngre alarmin: Siguria bërthamore në rrezik

Shkruar nga Pamfleti

Zhduken 2 ton uranium natyror në Libi, OKB ngre alarmin: Siguria

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike ka konfirmuar se janë duke u zhvilluar disa operacione për të gjetur më shumë se dy ton uranium natyror të raportuar të zhdukur nga furnizimet e mbajtura në Libi.

Një zëdhënës i mbikëqyrësit bërthamor i tha CNN në një email se “afërsisht 2.5 ton uranium natyral” u zbulua se mungonin gjatë një inspektimi më 14 mars.

“Inspektorët mbrojtës të agjencisë zbuluan se 10 bateri që përmbanin afërsisht 2.5 ton uranium natyror në formën e koncentratit të mineralit të uraniumit nuk ishin të pranishme siç ishte deklaruar më parë në një vendndodhje në shtetin e Libisë”, tha IAEA në deklaratën e saj.

Drejtori i Përgjithshëm i IAEA, Rafael Mariano Grossi, ka informuar shtetet anëtare të agjencisë dhe zyrtarët janë duke punuar për të zbuluar se çfarë ka ndodhur me uraniumin dhe ku është tani, shtohet në deklaratë.

Ekziston frika se uraniumi mund të përbëjë një rrezik radiologjik, si dhe shqetësime për sigurinë bërthamore. IAEA tha se vendi ku ruhej uraniumi nuk ishte në territorin e kontrolluar nga qeveria. Është e paqartë se kur u zhduk uraniumi ose kush mund ta kishte marrë atë.

uranium libi okb