Kronike30 Nëntor 2023, 22:07

Mediat britanike japin alarmin: Vetëm në 3 muaj, 100 shqiptarë janë dënuar me 300 vite burg për shtëpi bari

Shkruar nga Pamfleti

Mediat britanike japin alarmin: Vetëm në 3 muaj, 100 shqiptarë

Mediat britanike u janë rikthyer artikujve kundër shqiptarëve. “The Telegraph” shkruan se më shumë se 100 emigrantë të paligjshëm shqiptarë janë dënuar me më shumë se 300 vjet burg në vetëm tre muaj pasi u rekrutuan nga bandat e krimit të organizuar për t'i shërbyer numrit në rritje të shpejtë të fermave të kanabisit.

Tre të katërtat (77) e 101 shqiptarëve të burgosur midis gushtit dhe tetorit të këtij viti u dënuan për vepra të lidhura me prodhimin e kanabisit në fermat në të gjithë Anglinë dhe Uellsin e drejtuar nga bandat e organizuara, sipas një analize të rasteve nga “The Telegraph”. Numri i dënimeve është katërfishi i normës normale për shqiptarët.

Një operacion policor që synonte fermat e kanabisit këtë verë u përmbyll me kapjen deri në 130 milionë paund bimë kanabisi dhe arrestimin e pothuajse 1,000 personave. Më shumë se 180,000 bimë janë zbuluar nga bastisjet në Angli dhe Uells. Operacioni Mille shënjestroi kulturat e paligjshme për të cilat policia beson se janë një burim i madh parash për bandat e krimit të organizuar të cilat janë gjithashtu janë të përfshira në vepra të tjera si pastrimi i parave, kontrabanda e drogës së klasit A dhe dhunë.

Në pesë vitet e fundit, bandat shqiptare kanë vënë në qoshe tregun e kultivimit të kanabisit, duke uzurpuar vietnamezët duke importuar ekspertizën e tyre hidroponike në rritjen e bimëve në Shqipëri në Mbretërinë e Bashkuar dhe duke përdorur emigrantët e paligjshëm si "kopshtarë". Numri i shqiptarëve që kaluan Kanalin në vitin 2022 me varka të vogla u rrit në 12,301 nga 800 në 2021, më shumë se një e katërta e 45,755 mbërritjeve totale”, thuhet në artikull.