Kronike15 Shtator 2023, 10:15

Megaoperacioni antidrogë, dalin sot para gjykatës së Tiranës 29 të arrestuarit e parë; zbardhen emrat

Shkruar nga Pamfleti

Megaoperacioni antidrogë, dalin sot para gjykatës së Tiranës

Një megaoperacion anti-droge i zhvilluar prej disa ditësh nga RENEA, FNSH dhe qindra forca policie nga ajri dhe toka, kanë vënë në pranga qindra persona në disa qytete të vendit.

Ditën e sotme do të dalin para gjykatës së Tiranës për masë sigurie 29 nga 233 të arrestuarit në kuadër të megaoperacionit të koduar ‘Tempulli’.

Janë zbardhur emrat e të arrestuarve që do dalin para gjykatës.

1. Rruzhdi Peposhi
2. Xhemal Gjoka
3. Manuel Heti
4. Roberto Algjoni
5. Erison Ponari
6. Besmir Hardhiaj
7. Marius Kodra
8. Ergys Dizdari
9. Serxhio Sina
10. Samuel Muka
11. Bledar Metohu
12. Dushi Spahiu
13. Dario Coclli
14. Orges Veliaj
15. Leonard Dajti
16. Ferdinant Qordja
17. Flamur Algjoni
18. Fatjon Haxhiaj
19. Kristiani Karaxhuku
20. Klaud Kalemi
21. Sefedin Meminaj
22. Kosteljo Xeka
23. Florenc Pushi
24. Ersi Pushi
25. Faik Kurti
26. Gerti Hoxha
27. Emiljano Doku
28. Roland Mora
29. Edison Canaj.

Ndërkohë nesër do të vijojë masa dhe për të tjerët.

Një operacion masiv policor në pesë qytetet kryesore të vendit çoi në pranga 233 persona të akuzuar për shpërndarje droge në shkolla e lokale. Grupi sillte nga Kanadaja një lloj droge 5 herë më të fortë se kanabisi ndërsa ka shpërndarë edhe lëndë narkotike sintektike, shumë e rrezikshme për shëndetin.

Përveç Tiranës, operacioni është zhvilluar edhe në qytete të tjera ku forcat e RENEA dhe FNSH kanë kryer kontrolle në Fier, Durrës e Korçë.

Hetimet për rastin kanë nisur afro 6 muaj më parë. Autoritetet mësohet e kanë dokumentuar këtë aktivitet kriminal me përgjime, duke i mbajtur në vëzhgim anëtarët dhe një pjesë edhe me blerje të stimuluara. Ndërkohë gjatë operacionit është konstatuar edhe një lloj droge e re e cila vinte nga jashtë, kryesisht me postë, një lloj droge xhelatinoze.

megaoperacion gjykate tirane droge