Kronike 4 Dhjetor 2023, 18:44

Nga Eldi Dizdari te Dritan Rexhepi, mediat belge nxjerrin listën me 20 lordët e drogës; shqiptarët rol kyç në tregun e kokainës

Shkruar nga Pamfleti
Nga Eldi Dizdari te Dritan Rexhepi, mediat belge nxjerrin listën me 20
Rexhepi dhe Dizdari

Mediat blege kanë publikuar një listë me emrat e 20 lordëve të kokainës, ku padyshim mes më të kërkuarve janë edhe shqiptarët.

Sipas “News.dayfr”, dy shqiptarët që menaxhojnë tregun e kokainës në Belgjikë janë Eldi Dizdari dhe Dritan Rexhepi.

Në artikull tregohet se si thuajse të gjithë bosët e drogës kanë arritur të ikin në Dubai dhe aty përmendet dhe rasti i Eldi Dizdarit. Sipas medias, belge, ai bashkëpunon me Rexhepin, i cili është kujdesur për ardhjen e drogës nga Ekuadori.  

Eldi Dizdari alias Denis Matoshi, është një nga drejtuesit e “Kompania Bello”, një organizatë kriminale shqiptare me tentakula në Dubai, Antwerp, Ekuador dhe Kolumbi. Eldi D. drejtonte organizatën në Dubai ndërsa ortaku i tij Dritan Rexhepi mbikëqyrte operacionin nga Ekuadori. Rexhepi, i kërkuar nga Shqipëria për disa vrasje, ishte arratisur më parë nga burgu Merksplas.

Policia italiane e ka quajtur Kompania Bello “organizata më e madhe kriminale shqipfolëse e krijuar ndonjëherë”, me një model biznesi të sofistikuar që përfshin të gjithë zinxhirin e trafikut të kokainës. Aktualisht, Rexhepi është arrestuar në Stamboll për llogari të drejtësisë shqiptare”, shkruhet në artikull.

Mediat belge shkruajnë edhe për një tjetër të kërkuar i njohur me nofkën “Cinco”, të cilin e konsiderojnë një nga yjet në rritje të botës kriminale të Antwerp, derisa u sëmur rëndë. Pseudonimin ia ka borxh një klubi të madh nate në Shqipëri, të cilin e ka në pronësi.

Disa nga emrat e përmendur në artikull

Jos Leijdekkers, 32 vjeç, trafikant nga Antwerp, i cili ka futur të dridhura në botën e drogës në të gjithë Evropën vetëm nga shqiptimi i pseudonimeve të tij: "Holly", "Joske Breda", "Bolle Jos" ose "El Presidente". Aq sa Holanda ofron 400 mijë euro për “kokën” e tij. Ai lidhet me një sërë vrasjesh, si ajo e “tezes” Naima Jillal, e cila u rrëmbye, u vra dhe u pre në copa.

Dikke Nordin” është përshëndetur në komunitet për talentin e tij si organizator për futjen e drogës në portin e Antwerpen. Ndërkohë prej gati njëqind ditësh ndodhet në burg në Dubai, në pritje të ekstradimit të mundshëm. Ai i vuri vetes një pseudonim "NWA": Asnjëherë mos punoni përsëri. Për herë të tretë, Dubai refuzon të ekstradojë “Dikke Nordin”, bosin e drogës në Antwerp.

Anëtari më i ri i familjes El Ballouti të Borgerhout konsiderohet si krahu i djathtë i Othmanit. Younès u dënua disa vite më parë. Ai u rrëmbye nga gangsterët francezë në vitin 2016, por pas gati një muaji, ai arriti të arratisej nga banesa në Paris ku mbahej. Younes ka jetuar në Dubai për një kohë të gjatë, por tani është në Marok.

Othman El Ballouti financoi një shkollë fillore islame të diskutueshme në Mechelen. Një hetim për pastrim parash, por pistat mungonin. Othman më pas udhëtoi për në Dubai, nga ku thuhet se kishte zgjeruar perandorinë e tij, megjithëse, në këtë pikë, ai nuk u dënua kurrë. Vetëm kur policia federale arriti të hakonte Sky ECC, dolën provat për ta ndjekur penalisht atë.

Ashtu si Othman El Ballouti, Hoesny A. është një nga pionierët e trafikut të kokainës në Antwerp. Ai kërkohet edhe nga Franca. Të dy vendet duan ta ndjekin penalisht atë për një sulm të tmerrshëm në të cilin një person u torturua pothuajse për vdekje. Hoesny u arrestua në Dubai. U dha ekstradimi, por për arsye që nuk u shpjeguan, ai u lirua papritur.

Eldi D., alias Denis Matoshi, është një nga drejtuesit e Kompania Bello, një organizatë kriminale shqiptare me tentakula në Dubai, Antwerp, Ekuador dhe Kolumbi. Eldi D. drejtonte organizatën në Dubai, ortaku i tij Dritan Rexhepi mbikëqyrte operacionin nga Ekuadori. Rexhepi, i kërkuar nga Shqipëria për disa vrasje, ishte arratisur më parë nga burgu Merksplas. Policia italiane e ka quajtur Kompania Bello “organizata më e madhe kriminale shqipfolëse e krijuar ndonjëherë”, me një model biznesi të sofistikuar që përfshin të gjithë zinxhirin e trafikut të kokainës.

Abdelilah El M., i njohur si “Abdel”, “Noir” apo “Narcos” tashmë është dënuar disa herë për trafik droge. Në aferën Skumbri, ai ishte një nga drejtuesit e grupit, së bashku me ish-partnerin e tij Jimmy H. Në këtë rast ai u dënua me tetë vjet burg. Pak para verës së vitit 2023, u shtua një dënim shtesë prej katërmbëdhjetë vjet burg. Ai u arrestua në Stamboll.

Black”, një bos droge në Antwerp, u arrestua gjatë një udhëtimi me ski. Ai duhet të vuajë tetë vjet burg për trafik kokaine

Isaac B. është një kriminel nga Roterdami, ish-partner i Bolle Jos përpara se të dy të nisnin një "luftë". B. u dënua me gjashtë vjet burg në Antwerp në lidhje me të shtënat në The Pasta House. Nofka e tij "Bombë" nuk ka të bëjë fare me faktin se i pëlqente t'i bënte ato. Në fakt, si një djalë i ri, një herë ai rrëzoi një burrë të moshuar me një grusht. Holanda e konsideron Isaac B. një nga liderët në fushën e drogës. Ai u arrestua në Turqi në fillim të verës, u lirua pas disa javësh, por u arrestua sërish para se të vinte këmbë në vilën e tij në Stamboll.

Omar G. është një ish-kikboksier. Ai më pas bëri kërdinë me artin e tij marcial dhe në portin e Antwerp. Ai është dënuar 3, 5 dhe trembëdhjetë vjet. Ai iku me kohë në Dubai. Si zakonisht, kërkesa e tij për ekstradim në Belgjikë dështoi.

Mohamed Réda C. është ai që bën më shumë artikuj në media, sepse është pothuajse e pamundur të numërosh numrin e rasteve në të cilat ai ndiqet penalisht. Trafiku i drogës, korrupsioni, sulmet dhe marrja e pengjeve ku dhe familja e tij kanë qenë edhe vetë viktima të dhunës në disa raste. Kriminelët francezë u përpoqën të rrëmbenin C., "algjerianin" dhe ai më pas u transferua në Dubai.

Maati K. ka një profil disi të ndryshëm nga shumica e personave në këtë listë. K. njihet si një sipërmarrës i pasurive të paluajtshme dhe operator i dyqaneve të çipave në Deurne dhe Hoboken. Maati K. u dënua së fundmi nga gjykata me dhjetë vjet burg për trafik droge.

Zakaria El K. alias "Piwi", u dënua vitin e kaluar me dhjetë vjet burg si kreu i bandës që e shndërroi Medrepair Wharf në një parajsë për hajdutët. Banda, shumë e re, fitoi miliona duke transportuar të paktën dymbëdhjetë ngarkesa kokainë. Piwi tani qëndron në Dubai, ku jeton në një apartament luksoz.

Le të vijmë tek Fahran B. Frank Masmeijer. Ai është një ish prezantues televiziv holandez dhe ish-futbollist gjysmë profesionist. Pas karrierës së tij në televizion, Masmeijer u zhvendos në Belgjikë si operator i objekteve hotelerike. Në vitin 2014, ai u dënua për trafik droge. Masmeijer i kishte premtuar bosit të drogës Mechelen se mund të rikuperonte një ngarkesë prej gati 500 kg kokainë, por holandezi nuk mundi t'i mbante premtimet. Farhan B. u dënua me disa dënime të gjata me burg për trafik. Në vitin 2022, ai u arrestua shkurtimisht në Dubai dhe më vonë u lirua.

Mounir El B. pseudonimin e tij “Gino” ia ka borxh çiklistit legjendar italian. Ai u dënua disa herë për përfshirjen e tij në sulmet në portin e Antwerpen. Ai i përkiste grupit të Omar G. me të cilët kishte rënë në konflikt. Mounir El B., së fundmi u largua nga Dubai për t'u martuar në Marok. /Pamfleti