Politike 9 Shtator 2023, 18:15

Basha largon kritikët nga partia/ Këshilli miraton 4 nënkryetarët e rinj dhe 15 anëtarët e Kryesisë, Alibeaj i zë vendin Bardhit  

Shkruar nga Pamfleti
Basha largon kritikët nga partia/ Këshilli miraton 4
Mbledhja e Këshillit Kombëtar

Lulzim Basha ka larguar nga strukturat drejtuese të gjithë kritikët e tij. Ai sot mblodhi Këshillin Kombëtar, i cili ka ndryshuar komplet kupolën drejtuese. Basha ka bërë ndryshime në sekretariate, si dhe ka ndryshuar anëtarët e Kryesisë.

Pak më parë ka përfunduar numërimi i votave në Këshill dhe PD njofton se Enkelejd Alibeaj do të jetë Sekretari i Përgjithshëm i PD duke i zënë në këtë mënyrë vendin Gazment Bardhit. Nënkryetarë të partisë janë miratuar: Flutura Açka, Kreshnik Çollaku, Orjola Pompuri dhe Roland Bejko. Njëri prej tyre pritet të marrë dhe drejtimin e grupit parlamentar, pasi Basha ka thënë se do ja delegojë një prej nënkryetarëve.

Xhemal Bushati është zgjedhur kryetar i Këshillit Kombëtar; Jemin Gjana kryetar i Komisionit Zgjedhor; Ilir Dervishi, kryetar i Bordit Financiar; Taulant Zeneli, Sekretar Organizativ, Indrit Sefa sekretar për Çështjet Zgjedhore. Ndkrohë Basha ka shpërblyer rivalin e tij në zgjedhjet brenda PD, duke e bërë Gjergji Hanin Sekretar për të Përndjekur.

Po ashtu Basha ka ndryshuar anëtarët e Kryesisë. Emra të njohur aty janë: Agron Kapllanaj; Andia Ulliri; Eralda Tase; Gazmend Koduzi; Mateo Spaho; Oriela Nebiaj, etj.

Kupola e re drejtuese e PD

SEKRETAR I PËRGJITHSHËM

Enkelejd Alibeaj

NËNKRYETARË

Flutura Acka

Kreshnik Collaku

Orjola Pompuri

Roland Bejko

KRYETAR I KËSHILLIT KOMBËTAR

Xhemal Bushati

KRYETAR I KOMISIONIT ZGJEDHOR

Jemin Gjana

KRYETAR I BORDIT FINANCIAR

Ilir Dervishi

SEKRETAR EKZEKUTIV PER ORGANIZIMIN

Taulant Zeneli

SEKRETAR EKZEKUTIV PËR BURIMET NJEREZORE DHE KOORDINIMIN DIXHITAL

Endri Hasa

SEKRETAR EKZEKUTIV PËR ÇËSHTJET LIGJORE DHE ZGJEDHORE

Indrit Sefa

SEKRETAR PER PROGRAMIN

Arber Agalliu

SEKRETAR PËR SIGURINË KOMBËTARE DHE KOORDINIMIN EURO-ATLANTIK

Xhemal Gjunkshi

SEKRETAR PËR TË PËRNDJEKURIT POLITIKË

Gjergj Hani

SEKRETAR PËR REFORMËN ZGJEDHORE

Rezart Kthupi

SEKRETARE PËR GRUAN

Taulanda Jupi

SEKRETAR PËR RININË

Blendi Sulaj

SEKRETAR PËR MARRËDHENIET ME PUBLIKUN

Edvin Kulluri

SEKRETAR PËR PUSHTETIN VENDOR DHE DECENTRALIZIMIN

Alfrida Marku

SEKRETAR I MARRËDHËNIEVE ME JASHTË

Gentian Gaba

ZËDHËNËSE

Mirela Karabina

ANËTARË TË KRYESISË

1.       Agron Kapllanaj

2.       Andia Ulliri

3.       Anton Koka

4.       Azgan Haklaj

5.       Enriketa Papa

6.       Eralda Tase

7.       Fitim Zekthi

8.       Gazmend Koduzi

9.       Marinela Ziu

10.   Mateo Spaho

11.   Merita Bakiu

12.   Myzafer Elezi

13.   Oriela Nebiaj

14.   Pëllumb Seferi

15.   Selaudin Jakupllari

basha keshilli kryesia bardhi