Kosova25 Maj 2023, 22:28

“Thaçi duhet të lirohet urgjentisht”, Grenell për gjyqin ndaj ish-krerëve të UÇK-së në Hagë: Evropianët po bëjnë një punë të pisët

Shkruar nga Pamfleti

“Thaçi duhet të lirohet urgjentisht”, Grenell për

Ish-i dërguari i SHBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, në një intervistë për Top Story ka kërkuar lirimin e menjëhershëm të Hashim Thaçit.

Për plagën që i është shtuar dhimbjeve të luftës së Kosovës, mbajtjen e Thaçit në burg, Grenell tha se evropianet po bëjnë një punë të pisët.

Kryeministri Rama ka folur shumë hapur për z.Hashim Thaçi dhe çfarë po bëjnë evropianët në gjykatën e drejtësisë në Hagë. Ai e ka quajtur Thaçin peng, dhe kjo që po bëjnë evropianët është skandaloze. Duhet të jemi të aftë e të shohim përpara. Duhet ta lirojnë Thaçin, duhet ta pranojnë se çështja e Jack Smith ishte politike. Evropianët duket sikur po bëjnë një punë të pistë për shkak të politikës”, tha Grenell.

I njohur për qëndrimet e tij kundër Albin Kurtit, Grnell tha se kryeministri i Kosovës kurrë nuk ka pranuar idetë e amerikanëve.

Çështja është kjo, unë e njoh Albin Kurtin. Shikojini politikat e tij dhe ju sfidoj të gjeni një ide amerikane që ka rënë dakord. Ai ka refuzuar çdo ide, që nga Obama, Klinton e Xhorxh Bush, gjithmonë ka qenë kundër”, tha Grenell.

gjyqi uÇk thaçi grenell