Bota25 Shkurt 2024, 08:37

Lufta në Gaza, Izraeli gati për të negociuar një armëpushim

Shkruar nga Pamfleti

Lufta në Gaza, Izraeli gati për të negociuar një

Kabineti i luftës izraelite ka dhënë dritën jeshile për të dërguar së shpejti një delegacion në Katar për të vazhduar diskutimet në Paris në funksion të marrëveshjes së re për një armëpushim në Gaza dhe lirimin e pengjeve, sipas raporteve të mediave izraelite.

Në Paris, delegacioni izraelit i kryesuar nga shefi i Mossad, David Barnea, diskutoi një plan armëpushimi të zhvilluar në janar me homologët amerikanë dhe egjiptianë dhe kryeministrin e Katarit.

"Ndoshta ka vend për një marrëveshje. Delegacioni kërkoi të informojë kabinetin e luftës dhe për këtë arsye kabineti është ribashkuar", tha këshilltari i sigurisë kombëtare i kryeministrit Benjamin Netanyahu, Tzachi Hanegbi ,të shtunën në mbrëmje.
Brenda natës, media izraelite raportoi se mbledhja e kabinetit të luftës përfundoi me vendimin për të dërguar një delegacion në Katar në ditët e ardhshme për të vazhduar negociatat.