Sport18 Qershor 2024, 19:05

6 pjesëmarrjet e Ronaldos në Europian, nga sensacioni i ri më 2004 te lënia jashtë vëmendjes në vitin 2024

Shkruar nga Pamfleti

6 pjesëmarrjet e Ronaldos në Europian, nga sensacioni i ri më

Kristiano Ronaldo vendos një rekord me pjesëmarrjen e tij 6 në kampionate me kombëtaren e Portugalisë, ndërsa ndeshjen e parë në Grupin F portugezët do e luajnë përballë Republikës Çeke.

Ronaldo e nisi me kombëtaren portugeze në “EURO 2004”, ku pati 6 paraqitje, realizoi 2 dola dhe dha 2 asist.

CR7 në mënyrë të parashikueshme shënoi debutimin e tij në turneun e madh me një gol në minutën e 90, pavarësisht se u shfaq si një nga ndryshimet e pjesës së parë të Luiz Felipe Skolarit në ndeshjen hapëse të Portugalisë kundër Greqisë.

Portugalia do të vazhdonte të fitonte çdo ndeshje deri në finale, duke përfshirë një përballje me penallti 8-7 kundër Anglisë. Ata u bënë vendi i parë pritës që arriti në finalen e Kampionatit Evropian që nga viti 1984, por zemërthyerja ishte afër.

Greqia arriti një fitore tronditëse pas një mungese 24-vjeçare nga gara.

Në “EURO 2008”, Ronaldo arrin kulmin e tij

Pritshmëritë nuk mund të ishin më të larta për Ronaldon në vitin 2008. Ai erdhi në turne si “Lojtari i Vitit” në PFA, fitues i Këpucës së Artë të Premierligës – me 31 gola në 34 ndeshje në Premier Ligë – dhe si fitues i Champions League dhe Premier Ligës, për të vijuar me fitimin e Topit të tij të parë të Artë.

Skuadra e Portugalisë ishte padyshim edhe më e mirë se në vitet e mëparshme, pavarësisht paraqitjeve të mira si në Kupën e Botës 2006 ashtu edhe në “EURO 2004”. Por e gjithë vëmendja ra te lojtari më i madh në botë, i cili me siguri do ta çonte vendin e tij drejt lavdisë.

Ronaldo nisi dy ndeshjet e para të Portugalisë në grup kundër Turqisë dhe Republikës Çeke, duke dhënë një gol dhe dy asistime në këtë të fundit. Këto dy fitore komode lejuan që e gjithë 11-shja e titullare të pushonin në ndeshjen e fundit kundër Zvicrës.

Megjithatë, një barazim i vështirë kundër Gjermanisë i dha fund fushatës së Portugalisë dhe Ronaldos përpara se ajo të kishte nisur vërtet. Pavarësisht performancës elektrizuese në të cilën Ronaldo krijoi golin e parë të Portugalisë dhe iu afrua golit të tij në disa raste, skuadra e Hoakim Lëv doli përpara Portugalisë dhe kaloi në gjysmëfinale.

A është ai vërtet më i miri? A mund të fitojë vetëm për klubin dhe jo për vendin? A është ai një lojtar luksi? U ngritën pyetje për Ronaldon dhe kritikat ishin të shumta. Zhgënjimi dëmtoi atë që ishte një sezon tjetër legjendar.

“EURO 2012”: Komandant i Përgjithshëm

Duke marrë rolin e kapitenit të Portugalisë pas zhgënjimit më 2008, Ronaldo u bë lideri i ekipit si dhe lojtari më i mirë.

Ronaldo e përfundoi kalimin e tij të shumëpritur te Reali i Madridit në verën e vitit 2009 dhe Portugalia kishte dështuar në Kupën e Botës 2010, duke humbur përballë fqinjëve iberikë dhe kampionët eventualë, Spanja në 1/16 e fundit.

Me ardhjen në “EURO 2012”, nuk kishte asnjë dyshim për talentin e Kristianos. Vlerësimet e tij individuale ishin të shumta dhe mbresëlënëse, por a mund të drejtonte një ekip gjatë gjithë rrugës? A mund ta udhëheqë kombëtaren dhe t’i tërheqë ata përtej vijës?

Pas humbjes 1-0 ndaj Gjermanisë, Portugalia fitoi dy ndeshjet e fundit në grup kundër Danimarkës dhe Holandës, me një dyshe mbresëlënëse nga Ronaldo që siguroi kualifikimin e saj. Një goditje e fortë me kokë kaloi portierin e Republikës Çeke, Peter Çeh më vonë dhe Portugalia u fut në gjysmëfinale.

Por Portugalia dështoi edhe njëherë. Fqinjët e pamëshirshëm të Portugalisë i eliminuan edhe njëherë, këtë herë me penallti. Ronaldo nuk ekzekutoi një penallti me vendimin për të pritur penalltinë e pestë, dhe shpesh vendimtare.

Një tjetër zhgënjim. Ronaldo kishte marrë shiritin në krah, ishte lojtari më i mirë i Portugalisë, shënoi gola të rëndësishëm dhe megjithatë nuk kishte asgjë për të treguar. A do të ishte kjo historia e karrierës së tij ndërkombëtare?

“EURO 2016”: Fitues

Kur Ronaldo më në fund vendos të varë këpucët e tij, ai do të mbahet mend për golat e tij, festimet e tij, sjelljen e tij… dhe gjithashtu për të qenë një fitues. Zhgënjimi në “EURO 2012” ndezi një zjarr te Ronaldo dhe një seri prej katër Topave të Artë në pesë vjet, u  pasuan me dy trofe të Champions League.

Megjithatë, kjo përkoi me një periudhë dështimi për kombëtaren portugeze. Dështimi për t’u kualifikuar nga një grup mjaft i drejtpërdrejtë në Kupën e Botës 2014 ishte një fatkeqësi.

Ata e ndoqën këtë me tre barazime radhazi në fillim të “EURO 2016”, duke mos mundur të regjistronin një fitore të vetme në një grup që përfshinte Islandën, Hungarinë dhe Austrinë.

Portugalia u fut në 16-she si skuadra e renditur e treta falë dyfishimit të Ronaldos kundër Hungarisë, por shpresat për të fituar një trofe të parë të madh dukeshin delirante.

Si në raundin e 16-të ashtu edhe në çerekfinalet, rezultati në fund të 90 minutave mbeti i barabartë për Portugalinë, me fitoren e minutës së 117-të nga Rikardo Kuaresma, mirësjellja e një asistimi të Ronaldos dhe një goditje nga penalltitë, faktorët vendimtarë të tyre ndaj Kroacisë dhe Polonisë.

Në një farë mënyre Portugalia ishte në gjysmëfinale.

Më në fund, një fitore e sigurt 2-0 kundër Uellsit, në të cilën Ronaldo shënoi dhe u shfaq shumë, e çoi Portugalinë në finale.

Mbetën vetëm mikpritësit dhe favoritët, Franca. Dhe fatkeqësia goditi herët. Një faull i nxituar, dhe ndoshta i shënjestruar, nga Dimitri Pajet i Uest Hemit e la Ronaldon të ngulfatur dhe përfundimisht u zëvendësua në minutën e 25. Me siguri kjo ishte.

Eder, një zëvendësues, gjuajti nga 25 metra duke i siguruar Portugalisë trofeun e saj të parë të madh me Ronaldon duke festuar furishëm nga stoli.

Në një mënyrë të pazakontë, Ronaldo tani ishte një kampion evropian në çdo kuptim të fjalës.

“EURO 2020”: Fillimi i fundit

Duke lënë pas stadiumet fantazmë, kompeticioni i vonuar i “EURO 2020” – i mbajtur në vitin 2021 – ishte një sukses individual për Ronaldon dhe zhgënjim për ekipin.

Menjëherë pas suksesit të “EURO 2016”, Ronaldo fitoi Topin e Artë të tij të fundit më 2017, si dhe dy Champions League të tjera dhe një titull La Liga para Eurpianit të ardhshëm. Pas një humbjeje të ngushtë 2-1 ndaj Uruguait në 1/16 e Kupës së Botës 2018, në të cilën Ronaldo sërish nuk arriti të shënonte në fazën eliminatore, ai bëri lëvizjen e suksesshme për të nënshkruar me Juventusin në Itali.

Pavarësisht kritikave, ata fituan Serinë A dy herë dhe Kupën e Italisë, ndërsa Ronaldo vendosi rekordin e tij duke fituar Kampionatin e pestë, në 5 vende të ndryshme.  Asnjë lojtar nuk kishte luajtur më shumë. Një atmosferë e fundit ndoqi kampin e Portugalisë.

E tërhequr në “Grupin e Vdekjes” të turneut, Portugalia duhej të luftonte me Francën dhe Gjermaninë për kualifikimin në fazën e eliminimit. Në mënyrë të frytshme, Ronaldo shënoi dy herë në një fitore 3-0 ndaj Hungarisë, njëherë në një humbje 4-2 ndaj Gjermanisë dhe dy herë përsëri në një barazim 2-2 me Francën, duke e kualifikuar Portugalinë si vendin e tretë me renditjen më të lartë.

Ata i prisnin në 16-të ekipin e Belgjikës.

Pasi u largua herët nga turneu dhe me pyetjet që vërtiteshin rreth të ardhmes së tij në Itali, shumë e panë këtë si fillimin e fundit për një nga më të mëdhenjtë e futbollit të të gjitha kohërave. Sa më gjatë mund të shkonte realisht?

“EURO 2024”: Nuk është më në qendër të vëmendjes

Për herë të parë në karrierën e tij, Ronaldo nuk është ngjarja kryesore. Paralelet e nxituara Xhud Belingham-Devid Bekam nga fushatat e modelimit të të brendshmeve dhe magjia e reklamave të Adidas e kanë bërë Belinghamin stratosferik. Fenomeni francez Kilian Mbape është një superstar global, që tani po zhytet në ujërat e pabesë të komenteve politike. Njerëzit me të vërtetë nuk duket se po flasin për Ronaldon.

Trajneri i sapoemëruar i Portugalisë, Roberto Martínez, i bëri një vizitë të Ronaldos në Arabinë Saudite pas emërimit të tij, duke kërkuar sqarime nëse ai ishte i gatshëm. Martinez u prit me një pohim të prerë.

Pasi ish-trajneri Fernando Santos e konsideroi kohezionin e ekipit më të rëndësishëm se fuqia e emrave të mëdhenj, Ronaldo u ul në stol për sulmin e Portugalisë në fazën eliminatore të Kupës së Botës 2022. Shumë do ta shihnin këtë si një tregues se babai i kohës më në fund kishte vënë nën kontroll super-atletin, në dukje me gjelbërim të përhershëm.

Një fushatë kualifikuese, në të cilën ai shënoi 10 gola në nëntë paraqitje, dhe Portugalia fitoi çdo ndeshje, tregon se koha e tij nuk ka përfunduar ende.

Ronaldo ende mund të startojë, por do të ketë indikacione të dukshme për moshën e tij.  Ai nuk do të jetë aq i shkathët apo i shpejtë. Me thellësinë mbresëlënëse të krijimtarisë në skuadrën e Portugalisë, ky turne do të jetë i gjithi për të shënuar gola për Ronaldon. Dhe ai e di më mirë se kushdo.

kristiano ronaldo sulmuesi portugez