Sport 4 Dhjetor 2023, 18:17

“AS” artikull për skuadrën shqiptare: Transformimi i një kombëtareje që shumë pakkush besonte!

Shkruar nga Pamfleti

“AS” artikull për skuadrën shqiptare: Transformimi i

Prestigjiozja spanjolle “AS” i ka kushtuar një artikull evoluimit të kombëtares shqiptare dhe futbollit në vendin tonë në përgjithësi.

Artikulli nis me përshkrimin e situatës në vitin 2013, kur askush nuk mendonte se Shqipëria mund të kualifikohej në një kompeticion ndërkombëtarë, dhe përfundon me kualifikimin për në “Euro 2024”.

“AS” artikull për skuadrën shqiptare: Transformimi i

Artikulli i plotë i gazetës “AS”:

Dua të fokusohem në atë rast në 2013, sepse kontrasti me sot është absolutisht gjigant. Në atë kohë, askujt në vend nuk i shkonte mendja të mendonte se ekipi i tyre mund të garonte në një event të madh.

Kombëtarja shihej me nënçmim dhe futbolldashësit u fokusuan më shumë në shikimin e kampionateve të huaja. Stadiumi kombëtar, i quajtur në atë kohë Qemal Stafa, ishte në gjendje të rrënuar. Ai do të rimodelohej dhe për disa vite skuadra duhej të shkonte për të luajtur në Elbasan, një qytet provincial, me një fushë me kapacitet për 13 mijë spektatorë.

Realiteti tani është shumë ndryshe. Shqipëria do të luajë në kampionatin e saj të dytë europian , pasi është kualifikuar në fazën finale të dy nga tre edicionet e fundit. Stadiumi Air Albania në Tiranë është sot një nga më modernët në kontinent dhe madje ka pritur një finale evropiane, finalen e Konferencës së Ligës që Roma mundi Feyenoord .

Ka shumë çështje për t'u përmirësuar për sa i përket infrastrukturës në të gjithë vendin dhe disa çështje kanë qenë jashtëzakonisht të dëmshme për imazhin e futbollit kombëtar, siç është ndalimi dhjetëvjeçar i Skenderbeut korçar pa mundur të luajë në kompeticionet evropiane për shkak të një rasti famëkeq të trukimit të ndeshjeve.

Shqipëria është ende larg elitës, por panorama aktuale ishte e paimagjinueshme dy dekada më parë. Duke e parë veten tani në një grup me Spanjën , Italinë dhe Kroacinë, përtej faktit se është e logjikshme që ai të përfundojë me zero pikë, i jep vendit një prestigj futbolli që as më optimistët nuk mund ta mendonin se do t'i realizohej.

Ka pasur shumë protagonistë në këtë transformim. Sylvinho ka meritë të padiskutueshme në këtë klasifikim të dytë, i cili ka qenë shumë më i lirë se i pari, në të cilin nuk mund të nënvlerësohet rëndësia e episodit të dronit që fluturoi mbi Beograd në një ndeshje historike dhe jashtëzakonisht të diskutueshme kundër Serbisë. Por është e drejtë të kujtojmë sot trajnerin e asaj kohe të parë, italianin Gianni De Biasi . Ai ndryshoi humorin e futbollit shqiptar dhe bindi mbarë popullin se e pamundura nuk ishte edhe aq e pamundur.

shqipëria kombëtarja as