Sport 6 Janar 2024, 18:57

“Një nga emrat më të mëdhenj në Brazil”, Silvinjo mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të Zagalos: Dashuria kushtuar futbollit do të mbetet

Shkruar nga Pamfleti

“Një nga emrat më të mëdhenj në Brazil”,

“Ikona” e futbollit brazilian dhe botëror, Mario Zagalo ndërroi jetë në moshën 92-vjeçare. Trajneri i Shqipërisë, Silvinjo, ka bërë një postim në rrjetet sociale, ku vlerëson kontributin e dhënë nga Zagalo dhe i shpreh ngushëllime familjes.

Zagallo ishte një nga emrat më të mëdhenj të futbollit brazilian ndonjëherë. Zëvendës-kampioni i vetëm në futbollin botëror. Trashëgimia e tij, karizma dhe e gjithë dashuria kushtuar futbollit ka mbetur. Ne të gjithë duhet të jemi mirënjohës. Ngushëllime familjes” – Shkruan Tekniku i kombëtares kuqezi.

Zagalo mbahet mend që ka fituar Kupën e Botës si lojtar në vitet 1958 dhe 1962, ndërsa si trajner në vitin 1970. Në vitin 1994, Zagalo ishte ndihmës-trajner në triumfin e Kupës së Botës.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Sylvio Campos Official (@sylvinho_campos)

 

mario zagalo ish-futbollisti brazilian silvinjo trajneri i kombëtares shqiptare